Na deset rodin celkem se sedmdesáti lidmi žije v bytech bez vody někde s vysoko provlhlými stěnami. Město jako majitel zchátralé nemovitosti chystá rekonstrukci, ale vidina lepšího bydlení zůstává zatím na papíře.

Pětatřicetiletý Dušan Bartoš žije v „cihelně“ dvacet let. „Bydlíme tu s manželkou, dvěma dětmi a čekáme třetí. Od mých dvanácti let se tady moc nezměnilo. Doma máme úplně mokré stěny do jednoho a půl metru. Teta a jiní mají také mokré byty, omítka se rozpadá. Chtělo by to zbourat a postavit nové bydlení,“ řekl Dušan Bartoš.

Nejsou peníze

Město investovalo zatím do vylepšení nemovitosti miliony korun za projekt rekonstrukce a dílčí investice včetně kanalizace a dalších změn k lepšímu. Radnice počítá s přílivem peněz z fondů EU, které zásadně změní lidem v „cihelně“ život.

„V posledních letech byly opraveny střechy, postupně vyměňujeme okna a opravujeme podlahy. Máme hotovou dokumentaci na rekonstrukci objektu. Odhad nákladů je však kolem osmi milionů korun a na to město nemá peníze,“ přiblížil starosta Telče Roman Fabeš.

Letos radnice zajistila peníze na veřejný vodovod a kanalizaci. „V každém patře bude vyvedena pitná voda a odpad. Prozatím tam lidé měli jen studnu s užitkovou vodou,“ doplnil starosta.

Hygienické zázemí pro všechny

Vodovod zatím končí daleko od obydlených objektů. „Radnice chce postavit pro všechny desítky metrů daleko od bytů společnou buňku se splachovacím sociálním zařízením. Měly by tam být společné sprchy, koupelna, prádelna. Jenže v zimě v mrazech to bude pro mámy s malými dětmi problém,“ nelíbí se Petru Pejřimovskému z Borovné u Telče, jenž je u lidí v „cihelně“ jako doma.

„Na tomto provizorním řešení jsme se domluvili s nájemníky na společném jednání. Překvapuje mě, že se jim to najednou nelíbí,“ připomněl Roman Fabeš.

„Naše bydlení je síla i pro otrlé. Děti jsou v provlhlém bytě často nemocné. Do toho přivedeme z porodnice miminko. Také sousedovy děti vodí rodiče věčně po doktorech,“ dodal Dušan Bartoš.

„Jsou to jednoduché počty. Nemůžu rekonstruovat byty, když na to nemám peníze. Zatím postavíme provizorní hygienické zázemí. Evropská unie slibuje peníze právě na zlepšení sociální situace národnostních menšin, takže řešení se rýsuje,“ upřesnil starosta Fabeš.

„Co by dala řada lidí v Telči za společné sociální zařízení,“ podotkl starosta.