Květiny položili k památníku Zaváté šlépěje představitelé kraje, statutárního města a armády spolu s pamětníky.

Pietní mítink pokračoval na židovském hřbitově. Posledním zastavením politiků a osobnosti společenského života byl kostel v centru.

„Můj otec se učí německy, stále si opakuje slovíčka a ve svých více než osmdesáti letech je duševně velmi svěží. Připomínání je cvičení, zabraňující zapomnětlivosti. Musíme si stále připomínat, co úsilí a obětí stál boj za svobodu našich zemí,“ prohlásil na pietním aktu hejtman Miloš Vystrčil.

„Pokud nějaká obec neslaví osvobození s koncem druhé světové války, jsou to barbaři a nevzdělanci. Osvobození nesouvisí s komunismem či sovětismem, ani to není partajnická věc. Byl to čas, kdy hrozil skutečný zánik národa. Ať nás osvobodil kdokoli, stále bychom si to měli připomínat,“ poukázal historik jihlavského Muzea Vysočiny Zdeněk Jaroš.

Pamětníků moc nezbývá

Město Jihlava pořádá pietní shromáždění podle náměstka primátora Radka Vovsíka dvaašedesát let. „Nemáme už moc těch, kteří by nám připomínali hrůzy války, a dovedu si představit, co asi o ní vědí dnešní dvanáctileté děti. Je strašně důležité připomínat si historii, aby se neopakovala,“ poznamenal Vovsík.

K památníku Zaváté šlépěje na jihlavském hřbitově položil v pondělí květiny také náčelník operačního oddělení krajského velitelství armády v Jihlavě Karel Čech. „Velká škoda, že učitelé dnes nevodí žáky na pietní shromáždění, která by jim minulost přiblížila,“ naznačil Čech.