Celkem šedesát šest doporučení si ve zprávě může přečíst každý, komu se dostane do ruky. Mezi nimi je například návrh na zvýšení počtu personálu, rekonstrukci pokojů na maximálně dvojlůžkové, snížení počtu obyvatel domu na padesát, zvýšení počtu zástěn a vybudování bezbariérového přístupu.

„Jsem si vědom, že podmínky ve stávajícím zařízení nejsou ideální. Máme například problémy s dostatkem prostoru, denního světla a bezbariérovým přístupem,“ připustil ředitel domu pro seniory Miloš Roudenský. I přesto je ale podle jeho slov většina klientů s poskytováním péče a s podporou personálu spokojena.

„Problémy a doporučení, která jsou ve zprávě ombudsmana uvedeny, bereme jako skutečnost, kterou život ve staré, památkově chráněné budově přináší,“ dodal ředitel.

Čeká se na změnu legislativy

Kdo by si ale myslel, že se přibližně šedesátka seniorů a zaměstnanců dočká v dohledné době nápravy, je na omylu.

„Na doporučení budeme sice reagovat, ale investice do zařízení nepředpokládáme až do té doby, dokud nebude vyřešeno financování sociálních služeb státem,“ uvedla místostarostka Hana Müllerová. „Provoz domu pro seniory nás loni stál nemalou částku. Zaznamenali jsme propad jeden a půl milionu korun,“ doplnil první muž města Roman Fabeš.

Kancelář ombudsmana navrhuje změnu budovy

„Ochránce práv Otakar Motejl v souvislosti se stavebně-technickým uspořádáním domu pro seniory chápe omezené možnosti zřizovatele a jeho malé finanční prostředky na rekonstrukci starších, nebo nákup nových budov. I přesto je ale na místě úvaha, jestli je vhodné umísťovat seniory v objektu, jehož udržování v dobrém technickém stavu bude finančně nákladné,“ řekla Marcela Horáková, mluvčí veřejného ochránce práv. „Z tohoto důvodu jsme proto doporučili zpracovat ekonomickou analýzu nákladů na údržbu a investičních nákladů,“ dodala.

„Na oba závěry budeme reagovat,“ ujistila místostarostka Müllerová. Investici do stávajícího zařízení ale zatím nepředpokládáme,“ konstatovala.

Opravit, nebo postavit nové?

Vedení domu pro seniory nevidí šanci v přestavbě staré budovy, stejně jako město, ale spíše ve vybudování nové.

„Kdyby se realizovala výstavby nového zařízení, určitě by se zlepšily podmínky pro poskytování péče, jako je například dostatek místa a světla na pokojích, bezbariérový přístup a nové vybavení,“ míní Miloš Roudenský.

„Toto je však otázka hlavně financování a priorit ze strany státu. Obce nebudou mít ani do budoucna na výstavbu tak nákladných zařízení peníze. V případě investování do stávajícího zařízení budou okamžité náklady nižší, ale neodstraní se problémy a uspořádáním, možnostmi a stavem jednotlivých pokojů,“ uvedl současný ředitel telčského domova pro seniory.