Izraelka Hana Barlevová a Angličan Stephan Nicholls potvrdili, že jejich kořeny sahají do kdysi rozsáhlé židovské komunity v Brtnici. Posledních 48 lidí židovské víry zahynulo ve vyhlazovacích táborech druhé světové války.

„Před sto třemi lety se narodil v židovské čtvrti v Brtnici můj otec. Na zdejším hřbitově je pohřbeno mnoho členů naší rodiny, prarodiče a další předkové,“ přiblížila Hana Barlevová. Před několika lety s sebou přivezla do Brtnice své děti, aby poznaly místo, kde se jejich matka narodila a odkud ji jako roční holčičku rodiče odvezli do bezpečí před německým běsněním.

Chce v budoucnu Brtnici ukázat i svým vnoučatům. „Je pro mě nepopsatelný pocit stát po 67 letech, kdy se moji rodiče se mnou chystali utéct z tehdejšího Československa, na místě svého rodiště, kam cítím,že patřím,“ shrnula dojmy cizinka.

Deska připomíná bohatý život Židů

„Hrůzy války by se měly připomínat. Správci na zámku posílali lidi do koncentráků. Mého strýce také. Ten uměl spravovat boty, koncentrační tábor přežil a vrátil se.

Ze Židů se nevrátil nikdo. To všechno asi cítí ti cizinci a je dobře, že k nám do Brtnice přijeli,“ řekl Deníku pamětník Arnold Rubeš.

Pamětní deska s nápisem Zde stála synagoga židovské obce v Brtnici ze 17. století, zbouraná v roce 1988, vznikla na popud britského občana Stephena Nichollse, který bronzovou připomínku židovské komunity zaplatil.

Doktor Nicholls z Centra židovských studií univerzity Sussex v Anglii, jehož předci žili v Brtnici, shrnul: „Deska bude symbolem bohatého komunitního života brtnických Židů, který tu staletí kvetl a pak najednou zmizel. Je třeba mít ji stále na očích.“