Hasičská směna trvá 24 hodin a její program je doslova nabitý. Na ranním předání směny dostane každý své úkoly a místo u strojů. V případě výjezdu tak bude přesně vědět co sbalit a do kterého ze zásahových vozidel naskočit.

Každý muž je zodpovědný za kontrolu a údržbu svěřeného vybavení, ta zabere značnou část dopoledne.

Posádka, která se právě nevěnuje strojům, pracuje na své fyzické kondici. Do tréninku patří dřina v posilovně, tělocvičně i příprava na hasičské závody. Kdo není dost unaven, zaběhne si pár koleček po dráze patřící k areálu.

Po půlhodině na oběd program pokračuje. Každý den musí proběhnout pětihodinové školení. Zde mužstvo nacvičuje praktické zásahy a probírá taktiku boje s ohněm, či vyprošťování.

Odpoledne se všichni věnují péči o areál. „Když máme chvilku času, měníme se v uklízečky, malíře, zahradníky, myče oken a dokonce i v příležitostné pradleny,“ uvedl Pavel Šimáček, člen záchranného sboru.

„Ovšem jen do chvíle, než se ozve siréna. Pak jde legrace stranou,“ dodal. Od zazvonění telefonu v ústředně mají muži pouhých 120 vteřin na převlečení do zásahových kombinéz, shromáždění potřebného vybavení a výjezd.

Dvě minuty na změnu malíře v zachránce. Taková je práce Jihlavského hasiče.