Symbolem této akce je růžový autobus, který během května navštíví jednačtyřicet měst po celé republice.

Cílem jeho posádky je informovat příchozí o rakovině prsu, jejích projevech, ale hlavně o možnostech prevence a způsobech léčby.

„Příchozí si také mohou vyzkoušet, jak si provádět samovyšetření doma,“ objasnil projektový manažer akce Ondřej Klíč. „Startem Růžové jízdy bude také zahájen již pátý ročník projektu Ženy ženám, v němž Avon Cosmetics přispívá dvěma sty korunami na sonografické nebo mamografické vyšetření ženám, které nemají nárok na bezplatné vyšetření,“ dodává.

K růžovému autobusu přišlo jen za dopoledne na osmdesát zvědavců, mezi nimiž nechyběli ani muži. „Nejčastější dotazy jsou samozřejmě, kde je nejbližší centrum k vyšetření a také jaké jsou prvotní příznaky rakoviny prsu,“ uvedl Klíč, který návštěvnost autobusu odhaduje na 150 lidí.

„Je skvělé, že se tímto způsobem může veřejnost informovat o problematice, o které se podle mě ve zdravotnictví málo mluví,“ myslí si Ludmila Tikalová z Třeště, která se přišla podívat ze zvědavosti. Její slova potvrzuje také Jiří Mičkal z Polné, který k autobusu doprovodil svou přítelkyni. „Určitě to podporuji, je to velice nebezpečná nemoc a jsem rád, že se o tom přítelkyně něco odborného dozví,“ pochvaluje akci Mičkal.

Pro zájemce byla připravena malá anketa, informační letáčky a také si v růžovém vozítku mohli zkusit, jak se správně vyšetřit doma. „Většina žen je s tímto problémem seznámena jen teoreticky, ukazujeme jim zde prakticky, jak se doma mohou sami vyšetřit,“ informovala Alena Štiková z Aliance českých organizací a žen s rakovinou prsu.

„Nabádáme je k prevenci a radíme, jak se správně vyšetřit, vizuálně v zrcadle a hmatem ve stoje a v leže,“ dodává usměvavá žena.