Kromě propojení slepých ulic Březinova a Na Kopci, nového přechodu pro chodce a cyklostezkách se diskutuje i o případné stodvacetimetrové lávce, vedoucí přes údolí Jihlávky do centra města.

Utopie? Podle obyvatele sídliště Jaroslava Kukly, autora letákové kampaně ve prospěch lávky – nikoli.

„Podobné mostky existují. V Kanadě, kde jsou mnohem horší povětrnostní podmínky než u nás, v Tibetu, Pákistánu a Africe… Tady raději dáme 50 milionů korun roční dotace dopravnímu podniku, než bychom udělali lávku pro pěší,“ pokrčil rameny Kukla.

Na radnici chodí už téměř 25 let. Vstřícné odpovědi se zatím nedočkal. „Zdůvodňovali to třeba tím, že by sebevrazi skákali dolů. Nebo pochybnostmi, jak by se to v zimě udržovalo,“ vyjmenoval zastánce lávky.

V minulém týdnu byl i u primátora Jaroslava Vymazala. „Panu Kuklovi jsem řekl, že tato záležitost není v současnosti prioritou města. Ani podle ,dopraváků’ není lávka něco, co by Jihlava nutně potřebovala. Je to pro nás ale podnět do budoucna,“ uvedl primátor. O stavbě by se dalo uvažovat například tehdy, pokud by získal podporu z Evropské unie projekt revitalizace lesoparku Heulos.

Lávka by podle Kuklových představ vyústila pod internátem ve Srázné ulici. Vedla by údolím Jihlávky nad prostorem, kde v poslední době hostují cirkusy. Kdyby měla vést nad zoo, musela by být mnohem delší a vyvstal by problém se stabilitou.