V budově by měla mít sídlo i pobočka krajského soudu v Brně. Ta však zatím fungovat nebude. Na nové pracoviště se byl již podívat i předseda okresního soudu v Jihlavě Vladimír Sova.

Jaký na vás dělá dojem nová budova?
Vypadá důstojně. Je v ní o pět soudních síně více, než máme nyní. Trochu mi vadí, že se přestěhujeme i se zastaralými počítači.

Na kdy je stěhování naplánováno?
Na celý květen máme ještě hodně agendy, takže vše vypukne až 11. června. Během čtrnácti dnů musíme vše stihnout.

Bude chod soudu nějak omezen?
Během stěhování se nebude prakticky vůbec soudit. Pouze ve zcela výjimečných případech.

V čem vidíte hlavní výhody nové budovy?
Zlepší se pracovní podmínky zaměstnanců soudu tím, že budou mít více prostoru. Nové prostředí bude přehlednější i pro občany.

Například?
Doposud se muselo chodit na dražby do jiné pronajaté budovy ve městě. To už bude minulostí.

Bude se zvyšovat počet soudců?
K tomu není důvod. Dojde k tomu ve chvíli, kdy se otevře pobočka krajského soudu. Původní předpoklady hovořily o 1. září. Začátek fungování pobočky ale ještě nebyl ve vládě projednán.

Nevadí vám, že police a soud už nebudou v jedné budově? Přeci jen jste měli k policii blíž, když jste od nich potřebovali nějaké informace.
Takováto blízká komunikace má své výhody i nevýhody. To, že stačí otevřít dveře na chodbě a domluvit se s policisty, aby mi předvedli člověka, který nepřišel na jednání, se dá za výhodu označit. Výhoda byla i v tom, když se rozhoduje o vazbě, protože pachatel byl v budově a nemusel se někam převážet. Určitě to bude znamenat jiný model komunikace.

A ta nevýhoda?
Myslím, že to nepůsobí moc dobře, když policie a soud jsou v jedné budově.

Proč?
Ze strany veřejnosti v soudní síni již kolikrát zazněly námitky, že jsme v jedné budově, že se navzájem známe a kde oni mají záruku, že se to neprojeví na naší rozhodovací činnosti.

Jak na takové poznámky reagujete?
Říkáme, že postupujeme podle zákona a žádné takové věci nemají na naše rozhodování vliv.

Co se stane s prostory, které opustíte?
To je otázka na vlastníka budovy a tím je policie. Předpokládá se, že kdyby bylo rozhodnuto o tom, že bude v Jihlavě krajská policejní správa, tak by mohla sídlit místo nás.

Myslíte si, že Vysočina by měla mít krajskou policejní správu?
Určitě se dají najít argumenty pro i proti. Myslím si ale, že když jednou někdo rozhodl, že bude jiná soustava krajů, tak není nejmenšího důvodů, aby se tomuto modelu nepřizpůsobovaly další instituce na krajské úrovni.