Stavba měla být dokončena již v listopadu loňského roku. Není však hotova ještě dnes. V pondělí se v místě výstavby uskutečnil kontrolní den, který měl přiblížit vývoj prací na daném úseku. „Jsme nyní ve fázi dokončení,“ uvedl Richard Lang, ředitel společnosti DIS, která celou investiční akci zhotovuje.

Prodloužení výstavby o více než půl roku způsobila zima v letech 2005 a 2006. „Celá akce měla být dokončena za 12 měsíců, ale nepřiměřeně dlouhá zima, která loni trvala, přes čtyři měsíce nás donutila práce přerušit,“ uvedl vedoucí celého projektu Boris Fosláni ze společnosti DIS. „Plánovaný termín dokončení je konec července letošního roku,“ dodává Fosláni.

Pokud však nebude silnice dokončena do tohoto data, přijde kraj o všechny dotace, které byly na výstavbu přislíbeny.

„Pokud termín bude dodržen, čemuž v této chvíli všechno nasvědčuje, není důvod spekulovat,“ sdělil náměstek hejtmana pro oblast dopravy a lesního hospodářství Václav Kodet.

Nejen zvýšené procento hluku a prachu vadí občanům okolních obcí. Ti si také stěžovali, že z lokality, kde výstavba probíhá, zmizel smírčí kámen, který byl položen asi kilometr za Studénkami. Kámen měl připomínat smrt knížete, který v těchto místech zemřel pod převrženým kočárem.

„Jde celkem o dva smírčí kameny, které jsou v bezpečí uschovány a po dokončení výstavby silnice budou orgány státní památkové péče uloženy na místa jim určená,“ upřesňuje František Munduch z majetkového odboru kraje Vysočina. „Sám jsem nevěděl, jaký je osud kamenů. Čekal jsem na kontrolní den, abych to zjistil. Pokud jsou v pořádku, budu jedině rád,“ řekl Karel Tůma, starosta nedalekých Puklic.