Na stanicích je možné prohlédnout si zázemí a vybavení hasičů, seznámit se s jejich prací a poslechnou si poutavé výklady o činnosti stanice.

„Myslím si, že takováto osvětová akce je pro veřejnost přínosem. Dnes nás navštívilo hodně malých dětí a těm se tady pokaždé moc líbí,“ potvrdil nadstrážmistr Petr Matějka.

„Součástí Dnů otevřených dveří je i soutěž v požárním sportu, na kterou se sjedou závodníci z celé Vysočiny. Ta je nejen divácky atraktivní, ale i velmi důležitá pro fyzickou přípravu hasičů. Mrzí nás, že kvůli počasí musel být zrušen běh na sto metrů překážek, v tom naše směna vyniká,“ dodal trochu zklamaně.

Z jeho výpovědi bylo jasné, že i samotní hasiči si dny s veřejností opravdu užívají. Akci si chválily i učitelky základních škol, které se v hojném počtu dostavily.

Samotné děti byly nadšené. Ne každý den mají příležitost usednout za volant hasičského vozu, nebo si nasadit opravdovou záchranářskou helmu. Pro velkou oblibu plánují jihlavští požárníci pokračovat v tradici Dní otevřených dveří i nadále.

Zeptali jsme se dětí, zda by se jim práce hasičů líbila a proč


Karina Piskorová, 9 let, Jihlava, žačka ZŠ Jarní

Já bych hasičem být nechtěla. Bála bych se jít do hořícího domu a někoho odtud vytahovat. Taky bych se bála vylézt tak vysoko po žebřík. Hasiči musí být hodně stateční hrdinové. Já bych byla mnohem raději prodavačkou. To by mě určitě bavilo.

Petr Demeter, 7 let, Jihlava, žák ZŠ Jarní

Mě by se práce hasiče moc líbila. Ohně bych se určitě nebál. Líbilo by se mi, kdybych někoho zachránil a byl pak v televizi. Také bych mohl lézt po žebříku a po střechách. To by bylo dobrodružství. Ve škole mi to zatím moc nejde, ale budu se hodně snažit, abych se k hasičům dostal.

Zdena Cínová, 10 let, Jihlava, žákyně ZŠ Jarní

Já bych chtěla být také hasička. Hlavně proto, abych mohla jezdit s tím velkým autem a někoho vytahovat. Moc se mi líbí, když houkají a blikají sirény. Ostatní práce jsou nuda. Učím se dobře, nejde mi jen matika, takže by mě možná k hasičům vzali.

Petr Charvát, 8 let, Jihlava, žák ZŠ Jarní

Hasiči se mi líbí, ale raději bych byl policajtem. Hlavně proto, že mají pistole a pendrek a můžou honit lumpy. Zatím jsem ale ještě nikoho nezachránil. Kdybych našel někoho zraněného, vím, že mám volat na záchranku. Má číslo 155. V naší rodině bych byl první policajt.