Tak to vypadalo při čtvrté „bikerské mši“, již zdejší motorkáři pořádají jako vzpomínku na kamarády, kteří s nimi už nejsou.

„Jsem zde potřetí. Kousek od nás v Rodkově byl taky smrťák. Pár lidí znám, co už tady s náma nejsou,“ řekl Jan Šikula, jeden z účastníků. I když pohled na tvrdé motorkáře v kostele byl trochu zvláštní, mýlil by se ten, kdo by si myslel, že se tam sešli jen mladí lidé kolem dvaceti let.

„Naštěstí žádnou špatnou vzpomínku nemám. Jízda je pro mě potěšením, pocitem volnosti. Jezdím pro radost a nezávodím. Jen se bavím, jako starší člověk,“ svěřil se osmapadesátiletý Laďa, který na akci přijel na Hondě z Moravy.

Mezi účastníky byla také starší elegantní dáma. „Syn jezdí na motorce, a kvůli mně jel dneska autem, abych se mohla zúčastnit. Někdy o něj mám strach, ale říká, že nejezdí nijak bláznivě,“ řekla Marie Pohlreichová z Polné.

I farář jezdí na dvou kolech

Na nezvyklou akci v kostele se těšil i místní farář Vladimír Vojtěch Záleský: „Když k téhle partě člověk mluví, je vidět, jak jsou vnímaví, že je to opravdu zajímá a přemýšlejí o tom,“ uvedl.

Při „bikerské mši“ mu pomáhal otec Tomáš z Křižanova, sám velký příznivce rychlých strojů. Při jízdě na motorce si prý odpočine a podívá se i do přírody.

A co na to říkají jeho farníci a nadřízení? „Kněz, který jezdí na motorce, nic neztrácí, a možná i od mladších získá sympatie. Kvůli tomu to ale nedělám, je to pro mě prostě zábava. S negativními reakcemi ze strany nadřízených jsem se nesetkal, spíše naopak. Dokonce i pan biskup mi říkal, že se občas na motorce sveze,“ řekl farář Tomáš Holcner.

Na nádvoří zámku parkovalo během akce přes šedesát silných strojů. „Jsou tady úplně všechny značky od Hondy přes Yamahu, Kawasaki až po Suzuki,“ upřesnil Vlasta Frai, jeden z organizátorů. Vzpomínkové akce se v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve žďárském zámku zúčastnilo více než sto motorkářů, jejich přátel a rodinných příslušníků.