„Masivnější výstavba nových bytů probíhá pouze v Jihlavě a okolí, což je vázáno na investice zahraničních investorů, to znamená na tvorbu nových pracovních míst,“ sdělila tisková mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Zahraniční investoři se soustředí zejména na průmyslové zóny. Ty jsou rozmístěny po celé Vysočině, ale ne všude je dostatek investorů. To způsobuje, že některé zůstávají prázdné. „Je to otázka obsazení. Někde je plno, někde je stále pole,“ uvedl Václav Novák z odboru regionálního rozvoje kraje Vysočina.

Samotná výstavba nových bytů záleží na rozhodnutí každého města. Které lokality budou určeny k výstavbě, nebo zda se vůbec bude stavět, určuje územní plán města. „Město stanoví, kterým směrem a jaké stavby chce rozvíjet. To je zahrnuto v územním plánu. Ten stanoví v rámci obce plochy, na kterých se může stavět. Současně určí, co se může stavět,“ uvedl Michal Jarco, vedoucí Stavebního úřadu v Jihlavě. Že rozvoj krajského města bude pokračovat i nadále, prozatím není pochybností.

„V Jihlavě je ještě spousta nevyužitých lokalit,“ řekl Tomáš Lakomý z Úřadu územního plánování města Jihlavy.

V Pelhřimově probíhá také výstavba, ale pouze v malém rozměru. “Máme jedinou lokalitu, na které probíhá výstavba bytových objektů. Další lokality jsou ve vlastnictví soukromých subjektů,“ řekl František Souček z Odboru výstavby města Pelhřimov. Ani ostatní města nezůstávají pozadu.

Velká proměna se chystá v třebíčské čtvrti Borovina. „V Třebíči se staví, ale město není investorem. Během následujících let vznikne nová obytně-obchodní zóna, místo bývalé továrny, ale opět to nebude financováno městem,“ uvedl tajemník Třebíče, Milan Hamerník. V této fázi expanze se daří i již zmíněným soukromým subjektům.

„V současnosti provádíme stavbu 75 rodinných domů v Hamrech nad Sázavou. Ještě čekáme na nový územní plán Žďáru nad Sázavou, kde máme zájem také stavět,“ uvedl Petr Ošlejšek z havlíčkobrodské investorské a realitní kanceláře Nimiru.

„V Jihlavě probíhá výstavba bytových domů a rodinných domů, naší firmou, v blízkosti ulice Na Dolech. Rodinné domy stavíme také v Havlíčkově Brodě. V průběhu příštího roku ještě chceme stavět v jihlavské ulici Na Bělidle,“ uvedla Pavla Novotná ze společnosti Bouwfonds. Developerské firmy se v konkurenčním boji snaží neustále přicházet s novými nápady jak přilákat zákazníky. Mezi ně patří i projekt PSJ Holdingu, Friends club.

„Naším cílem je poskytnout nízkonákladové bydlení, zejména pro mladé rodiny. Současně mají rodiny nárok na dotaci ze Státního fondu rozvoje bydlení. Předností je, že zákazníci si mohou sami upravit byt a určit si počet pokojů. Ty jim na přání rozdělíme,“ vysvětlil Jiří Mutl, vedoucí projektu.

„Kupujeme si byt, protože chceme větší a tento se nám na první pohled zalíbil. Zároveň i místo nám vyhovuje. Samozřejmě jsme dali přednost novostavbě, před již postaveným bytem,“ sdělila Deníku Petra Pavlíková z Jihlavy, která si vybrala lokalitu Na Člunku.

Tempo, kterým se naše města mění před očima je stejně rychlé jako sama dnešní doba. Je možné, že příští generace, při pohledu na dnešní fotografie, své město ani nepozná.

Město Průměrná cena staršího bytu 2+1
Havlíčkův Brod 900 tisíc - 1 milion
Jihlava 1200 tisíc - 1300 tisíc
Pelhřimov 800 tisíc - 850 tisíc
Třebíč 700 tisíc - 800 tisíc
Žďár nad Sázavou 700 tisíc - 800 tisíc