Obce a lidé bydlící v těsné blízkosti nejzatíženější tuzemské silnice se bojí hlavně hluku a dopravních nehod. Do vzdálenosti půl kilometru od dálnice přitom žijí desítky tisíc lidí.

Ministerstvo životního prostředí v rámci procesu posuzování projektu rozšíření asi sto šedesáti kilometrů dálnice D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou vyzvalo k zaslání stanovisek obce, města, kraje, ale i sdružení a obyvatele bydlící u této trasy. Z odpovědí vyplývá, že se plány na rozšíření dálnice většině obcí na trase příliš nezamlouvají a pokud budou s výstavbou dalších dvou pruhů souhlasit, požadují další investice především do protihlukových stěn. To může znamenat výrazné prodražení výstavby.

Lidé žádají stěny a tunely

„Už od roku 2002 se snažíme o vybudování protihlukových stěn, přes přísliby zatím marně. Požadujeme proto v předstihu vybudování protihlukových opatření odpovídajících dálnici se šesti pruhy do roku 2008,“ uvedla starostka obce Hulice Ludmila Kadlečková s tím, že D1 je vzdálena od domů v obci asi 80 metrů.

Radní obce Mirošovice zase podobně jako další zástupci samosprávy uvedli, že rozšíření dálnice nemá obec zaneseno v územním plánu. V Mirošovicích by výstavba nových pruhů vedla i k demolici některých domů. „Obec Mirošovice je proti jakémukoliv rozšiřování stávající dálnice D1 v navržené podobě,“ uvedl ve svém vyjádření starosta Mirošovic Tomáš Zvěřina s tím, že za jedinou přijatelnou variantu považuje svedení dálnice do tunelu nebo její zastřešení.

Námitky mají i obce na Vysočině a jihu Moravy. Ty se obávají také při zvýšeném provozu vážných nehod ohrožujících životní prostředí. Zpřísněná opatření proti úniku škodlivých látek z havarovaných aut do kanalizace požaduje především obec Kozlov. Tam se lidé obávají stejné situace jako v minulém roce, nedaleko od Kozlova totiž havarovala cisterna s technickým benzinem, ten se dostal do kanalizace, v obci byla část obyvatel evakuována. Šlo o největší havárii za posledních deset let.

Další starostové se obávají, že stále větší provoz na dálnici a její rozšíření o asi čtyři metry na každou stranu povede k tomu, že se zhorší klimatické podmínky v obcích u D1.