Měření probíhalo na 76 místech na ploše 672 metrů čtverečních počátkem března. Výsledky jsou už známé.

„Cílem bylo doporučit archeologicky nadějná místa a upřesnit trasy inženýrských sítí. Pravděpodobnou polohu synagogy se podařilo lokalizovat. Částečně zasahuje do zasypaného hradebního příkopu,“ informoval ve zprávě určené krajskému úřadu jednatel společnosti Geopek Brno Vladimír Hašek.

Synagoga měla podle průzkumu rozměry 18 x 23 až 24 metrů. Objeveno bylo i dílčí zdivo, respektive relikty sklepních prostor.

Geologové identifikovali i polohu jiných dvou domů. Také navrhli, kam dát sochu hudebního skladatele Mahlera. „Doporučujeme ji umístit do severozápadní části území,“ uvedl ve zprávě Vladimír Hašek.

Hotovo v roce 2009

Vedení jihlavské radnice počítá s tím, že základy synagogy se stanou architektonickou součástí budoucího parku Gustava Mahlera. Park s pomníkem hudebního skladatele vznikne do roku 2009.

„Se sochařem Janem Koblasou jsem mluvil telefonicky v sobotu. Architekti nyní zpracovávají návrh parku a se sochařem jej konzultují. Pan Koblasa počítá s tím, že se vrhne do práce na sochách pro Jihlavu asi na podzim,“ tlumočil Josef Poukar ze Společenství za zřízení pomníku Gustava Mahlera.

Podle vedoucího krajského odboru kultury a památkové péče Horymíra Kubíčka je nyní potřeba dořešit smlouvu s archeology a stanovit rozsah „výkopových“ archeologických prací. „Také se už zamýšlíme nad logem, které bude turisty lákat na Mahlerovu Vysočinu nebo do Mahlerovy Jihlavy,“ doplnil šéf odboru kultury.

Pohled do historie

Synagoga v současné Benešově ulici vyrostla vzhledem k velkému přílivu Židů do Jihlavy. K slavnostnímu svěcení došlo 9. září 1863. Stavba byla provedena v románskomaurském slohu. První renovace proběhla v roce 1896 a bylo během ní zavedeno plynové osvětlení, koupily se i nové varhany. V roce 1921 byla synagoga opět důkladně opravena a opatřena elektrickým osvětlením. Dne 30. března 1939 byla ovšem vypálena. Stalo se tak v noci ve dvě hodiny.
Zdroj: Regionalist.cz, Ladislav Vilímek