Ochozy se stávaly místem pravidelných setkání lidí, kteří měli jediný cíl: urazit fotbalistu, poprat se s fanoušky soupeřova klubu, vyvolávat šarvátky a napadat lidi i v ulicích.

Když na to novináři začali permanentně upozorňovat, z policejních i funkcionářských míst slyšeli: dejte pokoj, vždyť o nic nejde, je to pár křiklounů, proč raději nepíšete o zápase, hledáte problémy tam, kde nejsou.

Nakonec se ukázalo, že média měla pravdu. Kluby začaly platit vysoké pokuty za nevhodné chování fanoušků, policie se konečně začala chovat jako bezpečnostní složka, i když Ivetě Ciché, kterou trefila láhev vyhozená z vlaku plného fanoušků Baníku Ostrava, už zrak nikdo nevrátí.

Ve Světlé nad Sázavou, kde o sobě dávají nezřídka vědět příznivci neonacismu – tedy podobný základ jako výtržníci na fotbalových stadionech – také nechtějí o problému mluvit příliš nahlas.

Ředitel školy odmítl přijít na besedu, přestože to byl on, kdo si stěžoval na ovlivňování žáků. Starostce se také do veřejné debaty evidentně nechtělo, okresní policejní ředitel neuznal za vhodné podat obyvatelům Světlé uklidňující informace.

A domorodci raději obcházeli náměstí v úterý odpoledne velkým obloukem, aby se náhodou nedostali do záběrů, kteří si příznivci neonacismu natáčeli na vlastní kameru.

Nepřipadá vám to postavené na hlavu? Nezdá se vám, že strach a obavy mají navrch před právem a bezpečností? Aspirantů na pomyslnou pokutu tak najdeme hned několik.