Doslova pak „utřela“ Věžnice. Byla vyškrtnuta ze seznamu odškodňovaných obcí. „Zastupitelé se rozhodli, že se budeme vyrovnávat pouze s obcemi v okrese Jihlava. Věžnici jsme na seznam zařadili, protože jsme žili v domnění, že to je ta v jihlavském okrese,“ zdůvodnil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

„Pan starosta (z Věžnic na Jihlavsku – pozn. redakce), když jsme mu poslali dopis, velice solidně přiznal, že to nejsou „jeho“ občané. Matrika posléze upřesnila, že šlo o obyvatele z Věžnice na Havlíčkobrodsku,“ doplnil Tulis. Částka 15 754 korun tedy do Věžnice na Havlíčkobrodsku nepoputuje.

Starosta Málek: Přitom spadáme pod magistrát

„Odešly nám tři osoby. Ani jsem nevěděl, že jsme něco měli dostat. Pokud jsme ale byli v seznamu a nyní nic nedostaneme, je to od Jihlavy dost nehezké. Vždyť pod magistrát správně spadáme,“ zakroutil hlavou starosta Věžnice Josef Málek. Na jihlavský magistrát se hodlá obrátit.

Třešťští na dopis z jihlavské radnice zatím neodpověděli a Cerekevským částka 17 253 korun připadá příliš nízká. „Chceme vyvolat další jednání hlavně za menší obce. Ty většinou nic nedostaly, i když je pro ně ztráta byť jen jednoho člověka v rámci rozpočtu veliká,“ vysvětlil starosta Dolní Cerekve Zdeněk Jirsa. „Oslovíme Jihlavu zatím písemně,“ dodal. Na ombudsmana se doposud Dolní Cerekev neobrátila.

„Dar asi přijmeme. Nevidíme důvod, proč bychom tak neměli učinit. Částka je odpovídající,“ vzkázal naproti tomu starosta Třeště Vladislav Nechvátal. „Je ale trošku škoda, že k tomuto kroku ze strany Jihlavy dochází po tak dlouhé době. Komunikace byla špatná. Kdybychom se neozvali, odškodnění bychom zřejmě vůbec nedostali,“ doplnil Nechvátal. Věří, že „nákup“ obyvatel již letos nebude nutný.

Zpoždění v poukázání plateb již dříve odmítl náměstek jihlavského primátora Radek Vovsík. Okolní obce mohly podle něj relevantně argumentovat poklesem daňových příjmů až po skončení roku 2006. K vyčíslení přesných částek pak došlo v březnu 2007.

Není Věžnice jako Věžnice

Věžnice na Havlíčkobrodsku má přibližně 400 obyvatel. Obec se nachází mezi Polnou a Šlapanovem a leží tak těsně za hranicí okresu Jihlava. Věžnice na Jihlavsku mají asi 160 obyvatel. Tato vesnice leží bezprostředně u dálnice D1.