Příznaky onemocnění encefalitidou jsou zprvu nenápadné, ale mohou mít pro člověka tragický dopad.

„První fáze nemoci je průběhem velice podobná lehčí chřipce. Únava, bolesti hlavy a kloubů, nevolnost. Ve druhé fázi výrazně stoupne teplota, často až nad 40° Celsia. Časté jsou poruchy zraku, rozmazané nebo dvojité vidění. Náchylnější jedinci mohou blouznit, nebo dokonce ztratit vědomí. Většina postižených se potýká s křečemi, žaludeční nevolností a zvracením,“ popisuje nemoc infekcionista, Jiří Hančil. Všem jmenovaným příznakům i případným trvalým následkům se dá včasným očkováním vyhnout.

Kde sehnat vakcínu?

Cestu ke zdraví může lehce zkomplikovat nedostupnost vakcíny. V lékárnách už některé přípravky nejsou k sehnání. „Vakcíny pro děti zatím máme, ale přípravek FSME IMMUN, který je nejžádanější u dospělých, jsme zatím nedostali,“ připustila Jan Burdová z jihlavské lékárny Farmako. Obdobná situace je i v jiných lékárnách.

„Očkovací centra Zdravotního ústavu se sídlem v Jihlavě zatím problémy nemají, vakcíny proti klíšťové encefalitidě pro dospělé jsou a další dávky vakcín by měli dojít v průběhu následujících 14 dnů,“ popsala situaci Zuzana Vlková, zdravotní sestra z Jihlavského očkovacího centra Zdravotního ústavu.

 

 

Jak se očkuje

Základní očkování se provádí ve 3 dávkách. Druhá dávka je aplikována za 1 až 3 měsíce po první dávce a třetí dávka za 9 až 12 měsíců po dávce druhé. Optimální je podat první a druhou dávku před začátkem sezónní aktivity klíšťat. Pokud je prováděno očkování v letních měsících, doporučuje se podávat druhou dávku v co nejkratší době. Revakcinace se provádí 1x za 3 roky po ukončeném základním očkování.

Zdroj: Internetové stránky VZP