Zástupci investorské firmy CEI Building jsou zklamáni. „V čerpání dotací zatím nemůžeme najít shodu,“ přiznal předseda představenstva firmy CEI Building Martin Jaroš.

„Takový postup by byl nestandardní,“ reagoval náměstek primátora Radek Vovsík. „V Jihlavě by to bylo poprvé, co by se vyšlo vstříc nějakému investoru v takové záležitosti,“ dodal.

Firma, která chce stavět obchodní centrum Aventin u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov, takové požadavky nevznáší. „A je to investice obdobného rozsahu,“ doplnil náměstek primátora. City Park má stát 1,35 miliardy korun.

„Zčásti možná jde o peníze na City Park. Hlavně by se ale jeho okolí (biokoridor kolem Koželužského potoka, cyklostezka, přírodní mokřad – pozn. redakce) se dalo zkulturnit do mnohem větší úrovně. Město by to nestálo nic. Jen jde o to mít vůli,“ poznamenal šéf firmy CEI Building. „My bychom to všechno připravili. A že o takovou spolupráci někdo druhý nežádá? S tím neumím moc pracovat,“ dodal Martin Jaroš.

Poslechněte si názory obou stran:

Zástupce firmy CEI Building Martin Jaroš hovoří o sporu s městem

Náměstek primátora Radek Vovsík zdůvodnil proč město nehodlá začlenit projekty kolem City Parku do skupiny projektů pro dotace z EU

Vázne nám velký evropský projekt

Primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal v souvislosti s dohadami mezi městem a firmou CEI Building upozornil na problémy Česka s financováním projektů z peněz EU v období let 2007 až 2013. Dochází ke zpoždění, způsobeném dlouhodobou patovou situací v parlamentu.

„První žádost o příspěvek z evropských fondů se předpokládá - když to půjde dobře - začátkem příštího roku. Financování nyní už mělo být spuštěno. My přitom ještě teď neznáme podmínky pro podávání žádostí,“ pokrčil rameny Vymazal.

Jihlavě například kvůli tomu vázne projekt za zhruba 440 milionů korun na záležitosti týkající se kanalizace a vodovodů. „Zatím není možné čerpat. Řeší se to na úrovni vlády a Bruselu,“ doplnil jihlavský primátor.