Proti vyhlášení parku se totiž postavili starostové Mrákotína, Růžené, Třeštice a Doupěte.

„Návrh jsme zamítli už potřetí,“ řekl starosta obce Doupě Otto Christián. „Místní se bojí omezení při výstavbě,“ dodal.

Největší odpůrce, starosta Mrákotína Miroslav Požár, míní, že turistika zatím obci nic pozitivního nepřinesla. „Turisté v obci zanechávají odpady, jejichž likvidace potom zvyšuje poplatky místním lidem,“ uvedl. Myslí si, že k ochraně přírody stačí dodržovat nynější zákony a ctít územní plán obce.

Za svými představiteli stojí i většina místních obyvatel.

„Nejsem sice rodák, ale vyhlášení Javořické vrchoviny by mi vadilo. Jezdilo by tu víc aut a byl by tu větší hluk a množství prachu,“ rozčílil se Václav Dvorčuk z Růžené. „Kdybych měl peníze, tak bych se odtud nejraději odstěhoval. Hluku už je tu totiž dost,“ doplnil.

Podporu obyvatel ve svém rozhodnutí má i první muž Třeštice. „Se starostou souhlasím. Jsem proti vyhlášení přírodního parku. Hrozilo by zvýšení dopravy a hlavně by mohly být komplikace s novou výstavbou,“ míní František Lukšů z Třeštice. „Když se tu stavět nebude, tak obec vymře,“ myslí si.

Snahy o ochranu krajiny kolem nejvyššího vrcholu vysočiny Javořice ochránci přírody z Jihlavska vyvíjejí marně už přes dvacet let. Za socialismu tomu bránila těžba žuly, která devastovala krajinu.

Nyní se proti postavily některé dotčené obce. I když jejich území byla z původního návrhu částečně vyňata, krajští radní chtějí, aby úředníci znovu zjistili názory nově zvolených zastupitelů všech 26 dotčených obcí. „Myslím si, že je to ze strany radních trošku alibizmus, protože se tato otázka řeší už hrozně dlouho a nikdo nemá odvahu se do toho významněji zakousnout,“ uvedl jeden z iniciátorů návrhu Zdeněk Posád z telčské radnice.

„Je mi to líto, na jihočeské straně se k tomu postavili čelem a přírodních parků vyhlásili za poslední dobu hned několik. Na Vysočině oproti tomu posun nenastal, i když se našlo kompromisní řešení i s Mrákotínem,“ uzavřel.