„Momentálně probíhá instalace sanačního systému, včetně instalace reverzní osmózy a zkušební provoz. Od poloviny června pak začne sanace v plném rozsahu,“ uvedl řešitel projektu Ondřej Urban z firmy Dekonta, která sanaci provádí.

„Očekáváme, že do konce června příštího roku bude už území desáté nejhorší skládky v republice čisté,“ doplnil Zdeněk Jirsa, starosta Dolní Cerekve, která je investorem akce.

Přípravné práce na místě začaly už v lednu. „Od té doby jsme proinvestovali přes tři miliony korun. Hotová je například příjezdová cesta, přípojka vody a elektrické energie a všechny další přípravné práce, včetně průzkumu tělesa skládky a několika nových vrtů,“ dodal Urban. „Průzkumy jsme zjistili, že dochází k průsakům. Je sice zamořeno menší území, než jsme původně předpokládali, ale kontaminace je oproti tomu intenzivnější,“ uvedl.

Náklady na akci se vyšplhají na čtyřicet milionů korun a budou financovány ze tří různých dotací. Více jak polovinu zaplatí dotace z evropské unie. Na financování se dále bude podílet kraj a státní fond životního prostředí.

Reverzní osmóza (RO) je jedním z řady membránových procesů, využívajících k separaci látek rozpuštěných v kapalině semipermeabilní membránu, která je propustná pro vodu a zachycuje mikroorganismy, koloidy, ionty rozpuštěných solí i molekuly organických látek. Jedná se o prvotřídní technologii, která nachází uplatnění v mnoha oborech nejen z hlediska svých technických možností, ale i s ohledem na další skutečnosti.
Zdroj: www.mega.cz