V areálu elektrárny se v pondělí sešlo 18 odborníků z 11 zemí. Provoz budou sledovat do poloviny června, řekl ČTK mluvčí elektrárny Petr Spilka. O misi požádala sama dukovanská elektrárna. Komisaři WANO se do Dukovan vrací po deseti letech.

Spilka uvedl, že kontrola je prevencí proti takzvané provozní slepotě. Na pravidelných přátelských prověrkách se dohodli provozovatelé jaderných elektráren po černobylské havárii. Tím je vytvořen systém zpětné vazby a systematického hodnocení bezpečnosti provozu, podotkl mluvčí.

Organizace WANO si nemůže vynutit změny v kontrolovaném provozu, ale vytváří morální tlak na otevřené chování a soustavné zlepšování, dodal Spilka. Misi tvoří odborníci z Francie, Ruska, Mexika, Slovenska, Velké Británie, Maďarska, Bulharska, Litvy, Ukrajiny, Číny a Japonska. V Dukovanech prošetří osm důležitých procesů. Po dvou týdnech poukážou na nedostatky, ale i na přednosti tohoto provozu.

Starší ze dvou českých jaderných elektráren, která je v provozu přes dvě desetiletí, je stále největším zdrojem elektřiny v zemi. Jihočeský Temelín má sice vyšší instalovaný výkon, ale jeho provoz brzdí technické problémy. Dukovany letos plánují vyrobit 13,630 miliardy kilowatthodin (kWh), zatímco loni to bylo rekordních 14,025 miliardy kWh. Letošní nižší dodávky souvisí s modernizací výrobních zařízení.