Prozatím jediným je již stávající v Novém Městě na Moravě, které se specializuje na zimní sporty.

Zhodnotit připravenost Jihlavy na zřízení speciálních tříd v pondělí přijela i ministryně školství a tělovýchovy Dana Kuchtová. „Paní ministryně se dostavila na pozvání hejtmana Miloše Vystrčila. Jedním z cílů návštěvy bylo ukázat, že kraj Vysočina je připraven zřídit na Gymnáziu Jihlava sportovní třídy,“ uvedla radní kraje Vysočina pro oblast školství a kultury Martina Matějková.

Vznik sportovních tříd je v zájmu jak samotného gymnázia, tak i města Jihlavy a kraje Vysočina. Připravenost proto byla na vysoké úrovni. „Paní ministryně se přesvědčila, že jsme na zřízení sportovních tříd připraveni,“ dodala Matějková.

„Začneme s jednou třídou a každý ročník budou přibývat. Celkově by měly být čtyři. Ve třídě bude maximálně 30 studentů,“ přiblížil ředitel jihlavského gymnázia Miroslav Paulus. Zařízení nabídne zájemcům sportovní vyžití ve čtyřech sportovních disciplínách: plavání, atletika, volejbal a basketbal.

Jako odborníci budou studentům asistovat profesionální trenéři. „Uplatnění bude stejné jako u studentů „klasických“ tříd. Navíc ale budou studenti vrcholoví sportovci. Výuka obsahuje celkem 33 vyučovacích hodin týdně, pro sportovní třídy to bude až 47 hodin týdně,“ sdělil Paulus.

Gymnázium bude mít k dispozici sportovní areály v majetku města, konkrétně plavecký bazén a atletický stadion. „Myslím, že jsme předvedli, že na Gymnáziu Jihlava jsou vhodné podmínky, a že to nakonec dopadne tak, jak jsme to vnímali při ministerské návštěvě,“ dodal náměstek hejtmana kraje Vysočina Václav Kodet.