Rozhořčovat to podle místních může i turisty, kteří do šestitisícového města, zapsaného od roku 1992 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, míří z celého světa.

„Vystavené vietnamské girlandy na náměstí mi opravdu vadí,“ míní Hana Pechová. „Telč je v UNESCU, a když město ukáži někomu na fotce, je to hrůza,“ dodala.

Podobného názoru je i Petr Haas. „Místo v centru bych je mnohem raději viděl na nějaké tržnici,“ uvedl. Proti vietnamským obchodníkům se postavil i Jan Hemza. „Jejich přítomnost v podloubí se nezamlouvá ani turistům. Ještě ke všemu likvidují naše podnikatele a do historického koloritu se vůbec nehodí,“ konstatoval.

Město se snaží situaci řešit

O problému ví i představitelé Telče. „Sice přesně netuším, kolik trhovců v podloubí je, ale tato situace vadí jak obyvatelům, tak i turistům a radnici,“ přiznal starosta Roman Fabeš. „Je třeba si ale uvědomit, že domy a tudíž i podloubí, kde mají trhovci obchody pronajaté, patří soukromým vlastníkům,“ podotkl.

I přesto se vedení města pokoušelo situaci řešit a padlo několik návrhů. Jedním z nich bylo vyhlásit podloubí veřejným prostranstvím. „Touto cestou se pokoušelo vydat už několik měst včetně Českých Budějovic. Soudy však vždy daly za pravdu vlastníkovi domu,“ krčí bezmocně rameny starosta.

Odstranit obchodníky z podloubí by mohla také vyhláška, která by vystavování zboží zakazovala. Město by pak ale muselo zakázat vystavování veškerého zboží, což by se místním také nemuselo líbit. „Z podloubí by pak kromě tašek, kabelek a oblečení zmizely také umělecké předměty a turistické upomínky,“ uzavřel první muž města.