„Věřím, že současné vedení města na jejich naplnění pracuje,“ vzkázal včera ze sněmovny poslanec Hink. Před 14 dny se zúčastnil jednání na úrovni město – kraj.

„Že se jedná… Nikdo ale nemůže říci, jak to dopadne. To mě naštvalo,“ zareagoval člen občanského sdružení Jihlava-Pístov Ladislav Kucharovič.
Výsledky jednání jsou dosud minimální a cesta z Pístova do Jihlavy připomíná kvůli nerovnému podkladu z dlažebních kostek tankodrom, chybí i přibližně kilometrový úsek chodníku s veřejným osvětlením a cyklostezka.

„Opět jsme jednali a opět nám byly tyto záležitosti přislíbeny. Ale termín zatím nezazněl žádný,“ podotkla předsedkyně pístovského sdružení Eva Kantorová. „S ohledem na četnost spojů městské dopravy jsme odkázáni na vlastní auta. Když si je kvůli špatné silnici rozbijeme, kdo zaplatí škodu,“ zeptala se.

Radnice o silnici nestojí

Silnice, která vede přes Pístov a Popice do Salavic, patří kraji. Ten by opravoval v tom případě, že si silnici následně vezme do správy město. „Městu Jihlava byla učiněna nabídka,“ potvrdila mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Vedení jihlavské radnice ovšem o převzetí silnice nestojí. „Protože vede do dalších obcí mimo Jihlavu,“ vysvětlil náměstek primátora Josef Kodet. „Jednáme se zástupci kraje, aby ji v dohledné době nechali opravit. Kostky jsou v žalostném stavu. Nejen mezi Jihlavou a Pístovem, ale i v ulici Telečská, která také spadá pod kraj,“ dodal Kodet.

„Pokud město nevyužije nabídku kraje, pak budeme postupovat zcela standardně a plánovat další opravy silnice s ohledem na její význam v krajské silniční síti,“ reagovala Jitka Svatošová. Do páteřní sítě silnic, která se opravuje prioritně, cesta na Salavice zařazena není.

„Kraj by měl provést kompletní rekonstrukci silnice. Termínově je ovšem potřeba nejprve dokončit obchvat,“ míní primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

Město Jihlava jinak alespoň hledá firmu, která zpracuje projektovou dokumentaci pro výstavbu veřejného osvětlení, chodníku a cyklostezky do Pístova. Firmy se přihlásily, k výběru té vítězné ještě nedošlo. To vše v době, kdy už se rýsuje most obchvatu a je čerstvě vyasfaltován úsek spojky Jihlava – Pístov pod ním. Chodník a světla ovšem kolem nových metrů asfaltky chybí.

„S chodníkem a veřejným osvětlením je počítáno. Kudy povede? To zatím jasné není,“ pokrčil rameny stavbyvedoucí firmy Colas Vít Weselý. V tomto směru je na tahu město. Proč nepostupuje při výstavbě chodníku a osvětlení současně s výstavbou obchvatu?

„Nestihli jsme to a neměli jsme dostatek peněz,“ přiznal náměstek primátora Josef Kodet. Chodník, osvětlení a stezka by se podle něj snad měly budovat v příštím roce.

„Copak jsme Tataři, že se orgány, na které jdou peníze z jednoho rezortu, nedomluví,“ kroutí nad celou záležitostí obyvatel Pístova Ladislav Kucharovič.