Žáci nejnižších stupňů vyrážejí shodně na jednodenní výlety. Scénář je u většiny stejný. Batůžky se svačinou, zpívání ve vlaku a pohlednice domů.

Od doby našich výletů se změnilo jen vybavení malých cestovatelů. Bez mobilu a digitálního fotoaparátu dnes vyrážejí pouze „béčka“. Termoska s čajem je dávno zapomenutá, proč se s ní také tahat, když kapesné na výlety prvňáčků mnohdy převyšuje dvoudenní plat jejich učitelky. To se pak dobře cestuje.

Stálice Macocha

Jednoznačným trendem základních škol jsou westernová městečka a léty prověřená Macocha. Tam se podívají žáci Masarykovy základní školy z Jihlavy, stejně jako děti z malé školy ve Štokách.

Žáci dalších Jihlavských škol vyrazí za okolními památkami. V plánu je hrad Roštějn, malebné okolí Brtnice a přírodní krásy Telečska. Náklady na takový výlet bez problému pokryje pětistovka a jednodenní dobrodružství unaví prvňáky tak akorát.

Vyšší stupně se mohou těšit na vícedenní výlety. Dva až tři dny povolí většina ředitelů škol na Jihlavsku. V kurzu jsou výlety s přespáním v chatkách, nebo stanech. Neodmyslitelný je táborák, koupání a sportovní vyžití.

Cíle výletů si starší žáci vybírají sami. Mnohdy padají návrhy na tropické země i zdolávání osmitisícovek. To naštěstí nedovolí školní řád, ani finanční možnosti rodičů.

Cíl cesty vybere i cestovní kancelář

"Když si děti nevyberou cíl samotné, necháváme je volit z nabídky cestovní agentury," prozradil Jaroslav Taras, ředitel základní školy v Puklicích. "Metoda se nám osvědčila. Odpadají starosti s organizací a finančně se to vyplatí," dodal.

Střední školy se starostmi s výlety tolik nezabývají. Jejich studenti cestují v rámci výuky po celý rok. Střední zdravotnická škola cestuje v rámci výměnných pobytů do Rakouska a Německa, studenti z Grafické školy objíždějí výstavy, jazykové třídy z Masarykovy školy se dokonce podívaly do Anglie.

Mnoho škol zajišťuje týdenní lyžařský kurz v zimě, ti odvážnější cyklokurz v létě. S cyklistikou je ovšem potíž. Vybavit třicet dětí tak, aby to nebylo v rozporu se silničními pravidly, je pro většinu škol nepřekonatelný problém. Kantoři se bojí případných úrazů. I když je o výlety na kolech velký zájem, školy se do nich nepouští.

V posledních letech roste zájem o delší pobyty v zahraničí. Například žáci čtvrté a páté třídy ze Seifertovy školy se v červnu podívají do Chorvatska. Kapacita týdenního relaxačního pobytu v apartmánech byla bez problému naplněna.