„Voda zatopila některé komunikace tak, že nebyly schůdné ani průjezdné. Když během večera a noci voda opadla, začali jsme okamžitě zjišťovat škody,“ popsal mluvčí Služeb města Jihlavy (SMJ) Martin Málek.

Nejvíce postiženými lokalitami se staly ulice Březinova, Okružní, Romana Havelky, Srázná, Úvoz, Malátova a Žižkova.

„Nic podobného jsem tady nezažil. Vodu jsme měli až v kavárně, natekla nám do rozvaděče a poškodila elektriku,“ postěžoval si Jaroslav Lněnička z internetové kavárny v ulici Úvoz.

Tam včera pracovníci SMJ museli prakticky znovu vydláždit asi 30 metrů silnice. „Kostky voda úplně odplavila. V silnici byly velké díry,“ řekl ve čtvrtek pracovník SMJ Zdeněk Coufal.

Ucpané kanály

Dalším velkým problémem bylo ucpání kanálových vpustí větvemi, pískem, listím a naplaveným bahnem. Do ulic vyjeli i zametací stroje. „Vypadalo to jako při jarním blokovém čištění,“ poznamenal s nadsázkou Martin Málek.

Zatopená byla i některá nákupní centra. Například parkovištěm u Kauflandu se lidé i s nákupními vozíky po kotníky brodili ve vodě. „Jedno děcko jsem viděl, jak spadlo do vody. Většina lidí si sundala boty a šli bosí. Do obchodu ale voda nenatekla,“ vylíčil prodavač koření Kamil Mrázek.

Podle Martina Málka bude úklid města pokračovat ještě několik dní a finanční škody se vyšplhají řádově do desítek tisíc korun.

Zde: velká fotogalerie ze středeční průtrže mračen nad Jihlavou (22 fotografií)