Zastupitelé mají na stole dvě nabídky a musí se rozhodnou. Na začátku týdne se jim to nepovedlo. Druhý pokus budou mít na podzim. Vyhrají podmínky výhodné pro město, nebo pro občany?

„Rozhodujeme se mezi nabídkou České spořitelny a firmy Kingston consulting. Každá ze společností nám nabízí podmínky jiné. Liší se například množstvím výběrů za měsíc a cenami za služby,“ uvedl starosta Luk Viktor Wölfl. „Pokud by ale nakonec měl být bankomat ztrátový, tak ho za každou cenu nechceme,“ dodal.

Česká spořitelna podle prvního muže podmiňuje umístění bankomatu do Luk minimálně 2500 kontakty za měsíc. „Podle výsledků z doby, kdy jsme tu bankomat měli, bychom ale takový obrat nesplnili a museli bychom provoz dotovat přibližně 200 tisíci korunami ročně,“ uvedl Wölfl.

„K umístění bankomatu přistupujeme vždy individuálně, případ od případu. Hlavním kritériem je počet aktivních karet a umístění bankomatu tam, kde může sloužit co největšímu počtu klientů,“ řekla za Českou spořitelnu pracovnice Kristýna Havligerová.

Soukromý dodejce požaduje sice po městu měsíčných výběrů méně, ale minusem je vyšší cena jednotlivých transakcí. „Pro bezplatný provoz je nutné, aby bylo měsíčně provedeno 1300 transakcí. V případě překročení požadovaného limitu se na zisku budou kromě nás podílet také Luka,“ upřesnil jednatel firmy Radek Kameníček.

„Momentálně nabízíme také půlroční náběhové období, kdy obec nebude žádným minimálním limitem omezovaná. Po tomto období pak provedeme vyhodnocení a stanovíme další postup pro provoz,“ doplnil. „Cena za výběr bude stejná, jako by klient vybíral z jiné banky, než je jeho domovská,“ připustil Kameníček.

A právně v tom je podle starosta kámen úrazu. „Když bude v Lukách bankomat spořitelny, tak její klienti za výběr zaplatí jenom šest korun, kdežto u soukromého dodavatele bankomatu by se částka mohla vyšplhat až na dvacet korun,“ uvedl první muž Luk. „Nevím, jak se to bude líbit lidem,“ dodal.

„Osobně jsem klientem spořitelny, takže bych v Lukách určitě přivítala její bankomat. Je ale pravda, že kdybych byla zákazníkem jiného bankovního ústavu, asi by mi to bylo jedno,“ míní Jitka Kučerová z krajského města.

Soukromý dodavatel už před časem nabídl své služby kromě Luk i Batelovu. „Nabídku jsme dostali, ale momentálně stále vedeme jednání s Českou spořitelnou. Chtěli bychom totiž spíše než služeb od soukromého dodavatele, využít nabídku velkého bankovního ústavu,“ připustil tajemník Batelova Petr Denk.