„Kapři prožívají nejlepší dny za celý rok, lepší podmínky už mít nemohou. Mají víc než dost jarního planktonu a dostatek další přirozené potravy,“ přiblížil Deníku rybář František Wasserbauer z Rybářství Růžička v Bohdalově na Žďársku.

„Manžel si pochvaluje, jak ryby přibírají. Máme sice horka, ale nedostatek kyslíku voda nemá. Ten ryby ohrožuje až od teplot vody nad pětadvacet stupňů a ještě ne všude,“ přiblížila manželka majitele rybářství Vlasta Růžičková.

Podle rybářů snášejí červnová horka hůř pstruzi a některé druhy ryb s domovem na severu, jako maréna či síh. „Chováme většinou kapra. Ryby v plné sezoně začínají přibírat na váze, mají hojnost přirozené potravy a k tomu ještě přikrmujeme na rybnících, kde je to povoleno. V teplejší vodě mají ryby lepší trávení a rychleji rostou,“ přiblížil ředitel Rybářství Telč Peter Vavro.

Rybáři nenechávají ve světě pod hladinou nic náhodě. Aby ryby netrpěly ve výhni horkých dnů nedostatkm kyslíku, měří se jeho množství i kyselost vody. Rybáři mohou urychlit okysličení částečným vypuštěním rybníků a vyrovnáním hladiny.

Kontrolují hladiny na přítocích a v případě tísně ve velkém horku mohou nasadit větrníky, používané v zimě za mrazů k čeření vody. „V nouzi nejvyšší rychle pomáhá voda z čerpadla, dopadající z výše na vodní hladinu,“ doplnil Peter Vavro.