„Nejdříve odkryjeme jenom vrstvu zeminy nad fólií, která uložený odpad chrání,“ uvedl Ondřej Urban, řešitel projektu z Firmy Dekonta, která sanační práce provádí. „V pondělí pak fólii odkryjeme a odebereme vzorky. Ve čtvrtek by měly být vyhodnocené a začneme s odtěžbou,“ dodal.

Až potom se podle Urbana přesně uvidí, jak moc je skládka nebezpečná a co se bude moci odvézt na jinou skládku a co bude převezeno do spalovny. „Do té doby bude na místě probíhat zkušební provoz sanace, včetně reverzní osmózy,“ řekl řešitel projektu.

Náklady na akci se vyšplhají na čtyřicet milionů korun a budou financovány ze tří různých dotací. Více jak polovinu zaplatí dotace z evropské unie. Na financování se dále bude podílet kraj a státní fond životního prostředí.

Co je reverzní osmóza?
Reverzní osmóza je jedním z řady membránových procesů, využívajících k separaci látek rozpuštěných v kapalině semipermeabilní membránu, která je propustná pro vodu a zachycuje mikroorganismy, koloidy, ionty rozpuštěných solí i molekuly organických látek. Jedná se o prvotřídní technologii, která nachází uplatnění v mnoha oborech nejen z hlediska svých technických možností, ale i s ohledem na další skutečnosti.
Zdroj: www.mega.cz