„Sklárny vedou údajně slibná jednání o prodeji. Nový majitel by obci velmi pomohl pracovními místy, a navíc by továrna nechátrala,“ přiblížil starosta dvoutisícového Dobronína Jiří Vlach. Podle něj není jisté, zda v halách nový majitel obnoví sklářskou výrobu, zda ve zdech bývalé sklárny budou znovu sálat žárem sklářské pece.

„Zda tam bude sklárna, či jiný provoz, rozhodnou další jednání. Náš partner zvažuje víc možností, ale každopádně by nový provoz dal práci desítkám lidí,“ upřesnil Robert Bundil. Zájemce o koupi i prodávající podle jeho slov vedou složitá jednání a obchodní partner si přeje zatím zůstat v pozadí.

Při obnovení původní sklářské výroby by nový majitel automaticky zrušil ekologickou zátěž, která v areálu skláren zůstala. V žáruvzdorném materiálu v pecích jsou sloučeniny jedů arzenu a olova. „Nemohou se uvolňovat do okolí. Nechceme pece likvidovat. Mohlo by to novému majiteli ztížit rozjezd podnikání, ale rozhodnutí už je jeho věcí,“ přiblížil Robert Bundil.

„Zprávy posledníchdnů mě naplňují mírným optimismem. Dobronín má něco přes stovku nezaměstnaných a nově otevřená továrna by stav dost vylepšila. Počítám, že do konce června se strany dohodnou,“ naznačil starosta.