Po schůzce s prostředníkem investora, ředitelem stavební firmy PSJ holding Františkem Vaculíkem, to včera oznámil náměstek jihlavského primátora Radek Vovsík. „Spějeme ale ke kompromisu,“ dodal.

Pozemky od města stavebníci potřebují třeba ke skladování materiálu nebo pro vhodnější řešení dopravy do staveniště. Naopak byla ukončena debata o možnosti dotací na okolí City Parku z evropských fondů. Podle Vovsíka definitivně.

Vaculík: Maďaři nás předběhnou

„To je nešťastné. Nerozumím tomu, protože nejde o dotace, které by ukrajovaly peníze na jiné projekty města. Jde o dotace z fondů, které v Česku neumíme čerpat. Ty peníze pak získají například Poláci nebo Maďaři,“ řekl Vaculík.

Dotace podle něj mohly pomoci například k parkové úpravě okolí budoucího City Parku nebo mohly být použity na výstavbu cyklostezky. Projektovou dokumentaci i žádost o peníze slibovala zpracovat firma CEI Building.

Město se obrátilo zády hlavně proto, že by se vytvořil precedens podpory soukromých investorů z evropských fondů prostřednictvím radnice. Podle Františka Vaculíka jde v jednáních s městem stále o to nastavit rovnováhu vztahů s investorem.

Tu narušuje i ekologická zátěž na pozemcích pro City Park. „Město na základě auditu deklarovalo, že na pozemcích není žádná ekologická zátěž. Přitom se objevila a odstranění stálo investora zhruba osm milionů korun,“ zmínil ředitel PSJ holdingu. To nebylo tím, že by město něco tajilo. Město o zátěži nevědělo.

Investor měl možnost požadovat náhradu škody běžnou právní cestou. Neudělal to,“ pokrčil rameny náměstek primátora Vovsík. „My jsme náhradu škody nechtěli uplatnit. Chceme komunikovat. A záležitost není promlčená. To bude až v dubnu 2008,“ poznamenal za CEI Building předseda představenstva Martin Jaroš.

City Park má být otevřen na podzim 2008. Jeho součástí má být multikino a zhruba 110 obchodů. Zemní práce pod Znojemským mostem nestojí.