„Důvodem k prominutí daně je skutečnost, že daní je zatíženo nabytí peněz poskytnutých pozůstalým na zmírnění tragédie a zaplacení daně lze považovat za tvrdost.Tujsmev tomto případě odstranili,“ vysvětlila pro Deník zástupkyně mluvčího ministerstva financí Veronika Hovorková. Dodala, že k prominutí daně může ministerstvo sáhnout kdykoli, například při řešení důsledků živelních pohrom a jiných mimořádných hromadných událostí.

Finanční dar poskytl celkem17 rodinám krajský úřad v Jihlavě. Devět rodin, kterým příbuzní v nemocnici zemřeli, dostalo v únoru letošního roku 100 tisíc korun. Dalších osm rodin, jejichž příbuzní heparinový „útok“ přežili, obdrželo 20 tisíc korun.

Pozůstalí to vítají

„Dozvěděli jsme se to 23. května v dopise od ministerstva. Daň jsme již zaplatili a teď si ji můžeme zase vyzvednout. Jsme rádi, protože to, co jsme si například zažili, když maminku exhumovali kvůli nařízené pitvě, to bych nikomu nepřál,“ svěřil se Milan Šimůnek, syn Marie Šimůnkové, která je na seznamu obětí. Šimůnkovi byli mezi těmi, kterým na účet přišlo 100 tisíc korun. Tyto peníze měly sloužit jako překlenovací dar, který rodinám pomůže s výdaji na převody pozůstalostí.

Vstřícným ministerským krokem byl překvapený krajský náměstek pro zdravotnictví Pavel Hájek.

„Netušil jsem, že je něco takového možné. Myslím ale, že je to správné rozhodnutí. Ti, kterých se to týkalo, byli v hrozné životní situaci. Dvěma rodinám jsme pomáhali psychologickou pomocí,“ upozorňuje Hájek.