Podíl uživatelů starších 60 let se za poslední rok zvýšil ze 2,63 na 3,09 procenta. Rostoucí zájem starší generace potvrzují také knihovny, které pozvaly v rámci března, měsíce internetu, na mnoha místech právě seniory, aby je seznámily s možnostmi internetu.

Přibylo také starších uživatelů, kteří se připojují na internet z domova. Mírně se oslabuje dosud výrazná převaha mužů nad ženami. Růst zájmu je znatelný i na Vysočině. „Mohu potvrdit, že chuť seniorů pracovat s internetem v poslední době roste.

Hlavně po březnové seznamovací akci,“ potvrdila Jarmila Daňková, ředitelka Městské knihovny v Jihlavě. Okolní města nejsou pozadu.

V Havlíčkově Brodě si babičky a dědečkové vysloužili vlastní počítač. „Pro seniory máme vyčleněn speciální počítač. Nemusí u něj čekat frontu a mají zde větší klid,“ uvedla Alena Zelenková z havlíčkobrodské knihovny. S podivem je návštěvnost internetových
studoven v menších městech.

Vzorem by mohl být Humpolec. Tamní knihovna má především v létě počítače plné starších uživatelů. „V létě zažíváme doslova invazi seniorů. Především chalupáři z Prahy si sem chodí vybírat poštu a platit účty,“ řekla Ludmila Trnková z humpolecké knihovny. „Místní ovšem nezůstávají pozadu. Pravidelně pořádáme kurz pro začátečníky a minimálně polovinu tvoří senioři,“ dodala Trnková.

Plán na výlet

Knihovny však nejsou jedinou možností kde se s internetem seznámit. Například Jihlava organizuje ve spolupráci s domovem mládeže kurz internetu pro seniory. Výuku obstarávají zkušení pedagogové i dobrovolníci z řad studentů. Celkem 18 počítačů připojených k síti je k dispozici také v jihlavském Klubu důchodců.

Nejaktuálnější je projekt ŽIVOT 90, který postavil uplynulý týden stany s internetem na jihlavském Masarykově náměstí. Zde se senioři učili první tahy myší.

„Přišla jsem se něco přiučit. Internet mám doma, ale stále jsem se nemohla odhodlat začít,“ prozradila Jana Dubová. „Mám velkou radost, protože jsem skoro sama naplánovala pomocí internetu výlet pro moje vnučky. Je dobré ukázat i starším lidem možnosti internetu,“ shrnula závěrem.