Většina z nich však nechává výměnu na poslední chvíli. Hrozí tak riziko, že v prosincových dnech dojde k masivnímu „útoku“ na odbor dopravy jihlavského Magistrátu, který musí vyměnit obrovský počet průkazů, více než 11 tisíc.

„Nový průkaz ještě nemám. V nejbližší době se to ani nechystám provést,“ uvedl řidič Vladimír Koblížek z Jihlavy. Obdobný postoj má i Petr Wurst, také z krajského města. „Ještě ho nemám. Ani se teď nechystám. Času je dost,“ řekl.

Nové oprávnění již naopak vlastní František Pospíšil z Jihlavy. Podle jeho slov nechtěl výměnu nechat na poslední chvíli. „V průměru teď každý měsíc máme vyměnit 1624 dokladů. Tím, jak ale lidé nechodí, průměr se zvyšuje,“ poznamenal mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Za duben prošlo odborem dopravy kvůli starému řidičáku 820 lidí, v květnu už jen 726. „Tím se dostáváme do stresu, ale nejvíc si ubližuje veřejnost. Koncem roku mohou řidiči stát v dlouhých frontách. Tam to bude asi hodně hektické,“ upozornil Tulis.

Nezájem řidičů zaznamenali i na odboru dopravy Městského úřadu v Telči. "Zatím je náš chod bezproblémový. Držíme standardní tempo a nezaznamenali jsme žádné změny. Navýšení předpokládáme v příštích měsících,“ řekla Petra Brunnerová, z odboru dopravy města Telč. Dále sdělila, že již provedli výměnu 497 průkazů a 1522 jich ještě zbývá.

Chtějí-li se řidiči vyhnout čekání v dlouhých frontách mohou se objednat elektronicky na internetových stránkách města Jihlavy. Zde si zvolí den a hodinu, která jim nejvíce vyhovuje. Systém umožní zaregistrovat pouze jednoho zájemce na půlhodinový časový úsek.

Poté je žadateli přidělen kód, který ho po zadání, při příchodu na odbor dopravy, automaticky posune na první místo. Některé dny jsou již plně obsazeny.