Letitému úsilí radnice zajistit lidem ve městě koupání vyšla vstříc Akademie věd ČR. Akademici postaví nákladem 40 milionů ve vlastním zámeckém areálu místo Domu dětí a mládeže centrum s šestnáctimetrovým bazénem o čtyřech drahách. Pod jednou střechou vyroste sauna a solárium.

Na návštěvníky malého sportovního centra budou čekat sálky pro fitness, spinning, masáže a další lákadla včetně kavárny či malé vinárny.

„Akademie věd už od prvních zmínek o bazénu souhlasí se vstupem pro veřejnost. Bazén sice nebude rozsáhlé zařízení, ale pro lidi, co si v zimě budou chtít zaplavat nebo si zajít na hodinku do sauny či do fitness, to bude skvělé,“ poznamenal starosta Třeště Vladislav Nechvátal. Podle něj široko daleko není sportoviště podobného druhu a zájemci musí vážit cestu do Jihlavy.

Podle ředitele Zámeckého hotelu Třešť Libora Nováka zatím akademici hledají zdroje financování.

„Náklady uhradíme sami, s městem se o financování nechceme dělit. Na druhé straně jim zbouráme Dům dětí a mládeže, takže vlastně půjde o jisté vyrovnání. Navíc spolupráce s městem je opravdu skvělá a ctíme dohody,“ upřesnil Libor Novák.

V nejbližší době přijdou na řadu administrativní práce, stavební povolení, posudky památkářů a další přípravné práce na projektu.
„Zatím nevidíme začátek stavby do roka či do dvou, může se posunout i na víc let,“ doplnil starosta.

Podle akademiků brzdí projekt přechodný nedostatek peněz.

„Pokud získáme prostředky, mohli bychom začít už v příštím roce,“ vidí optimisticky situaci ředitel hotelu.

Město lidem chybějící koupaliště přes léto vynahradi zřejmě příští rok. „Vybíráme rybník, kam by se po odbahnění a úpravách na břehu lidé mohli chodit koupat,“ doplnil starosta.