Své o tom vědí zaměstnanci zemědělských družstev. Ti si o bezstarostném užívání letních měsíců mohou nechat kvůli žním pouze zdát.

Nejhůře jsou na tom řidiči kombajnů a traktoristé. Pro ně toto tropické počasí znamená hodiny strávené ve žhavé výhni svého stroje. Teplota tam dosahuje mnohdy až padesáti stupňů.

„Když je venku opravdové horko, musíme dávat pozor. Sklo u dveří traktoru je tak rozžhavené, že kdybychom se při neopatrnosti o něj opřeli například nohou, můžeme se ošklivě popálit,“ říká zaměstnanec zemědělského družstva v Želivě František Bloudek.

Na poli jsou traktoristů k vidění desítky, ale většina z nich si nemůže dopřát osvěžení z klimatizace, protože zemědělská družstva na takový luxus nemají peníze.

„Snažíme se chladit různými způsoby. Máme větráky, které ale vydrží foukat jen asi dvě hodiny a pak se vlivem prachu a odpadu ze sečení zanesou a už nefungují,“ přidává Bloudek další neblahou zkušenost.

Otevřít si například okno během sečení je kvůli prašnosti takřka nemožné. Musí tedy dodržovat určitá pravidla. „Hlavně to chce pít hodně vody. Pak se to nechá zvládnout,“ podotýká traktorista.