Loď takových rozměrů není možné vézt nejkratší trasou. V mnoha místech by se nevešla na most či do podjezdu. I ostřejší zatáčka může průjezd soupravy zkomplikovat.

„Převážet 35 tun vážící kolos o délce 26 metrů vyžaduje týdny příprav a podrobného plánování,“ uvedl Martin Ludvík, technik přepravní společnosti Hanyš.

„Ve čtyřech doprovodných vozidlech máme mimo našich lidí také techniky od Telecomu a dodavatelů energií. Na několika místech totiž vstoupíme nákladem do ochranné zóny pod vedením,“ dodal. Také výběr řidiče není ponechán náhodě. „Řidič má samozřejmě školení na nadměrné náklady a v praxi odježděno mnoho tisíc kilometrů,“ upřesnil Martin Ludvík.

Největší show nastane ve čtvrtek odpoledne, kdy bude loď spouštěna na hladinu přehrady. „Zajedeme s nákladním autem přímo na hráz, kde bude loď dvěma jeřáby spuštěna do vody,“ vysvětlil technik Ludvík. „Jedná se o technicky ojedinělou akci, kterou si ani já osobně nenechám ujít,“ dodal.

Výletní loď Vysočina pro 150 cestujících začne brázdit vodu Dalešické přehrady od neděle 1. července. Právě na tento den se chystá slavnostní zahájení lodní dopravy.

Kormidla se pro tento den ujme starostka Koněšína a zároveň "šéfová" třiatřiceti obcí z okolí přehrady sdružených do mikroregionu Horácko Hana Žáková, která o rekreační plavbu na Dalešické přehradě bojovala více než 4 roky.

Program 1. července:

13:00 Cesta pohádkovým lesem z Koněšína na pláž
13:00 - 14:40 pláž - program Hitrádia Vysočina (písničky, soutěže)
14:40 příjezd hostů a novinářů na zastávku v Koněšíně a přesun na pláž
15:00 - 15:20 žehnání a křest lodi P. Petr Holý, Jiří Menzel, projevy hostů
15:20 - 15:40 ukázka vodní lyžování
15:40 - 17:10 hudební vystoupení Pavla Nováka
17:30 hudební vystoupení vítězů letošní Náměšťské placky skupiny Červen29
16:00 - 21:00 první vyhlídkové plavby pro veřejnost (plavby v délce 45 min budou vyjíždět z Koněšína směrem k dominantě Dalešické přehrady Wilsonově skále)

 

Po celou dobu programu bude zajištěno občerstvení a možnost zakoupení upomínkových předmětů.

 

Od pondělí 2. července pak začne pravidelná lodní doprava dle tohoto jízdního řádu:

Cena lodního lístku:

70,- dospělí

30,- děti 6 - 15 let

zdarma: děti do 6 let, kočárky