V lepším případě hrozí majiteli čtyřnohého miláčka domluva, v horším pak až pokuta tisíc korun. Největší lokalitou je lesopark Heulos.

Pejskaři se zlobí. „Můj pes má několik zkoušek a na další se musí připravovat. Potřebuji s ním uběhnout sedm kilometrů denně. Nová vyhláška se mi asi prodraží,“ postěžoval si majitel dobrmana ze Starých Hor. Nechtěl být jmenován. První zvíře mu někdo otrávil.

„Pracuji v centru a to málo času, které mám o polední pauze, věnuji Anušce. Chce si po pospávání pohrát a proběhnout se. Nedovedu si představit, uvázat ji na vodítko a dát košík. Je jí deset, nepochopí, proč ji trestám. Do povolené lokality nestihnu ani dojít,“ zakroutila hlavou Simona Havlová.

Motivace: čistota a bezpečnost

„Není to vyhláška, zaměřená proti psům nebo jejich majitelům. Předpis má ošetřit větší bezpečnost a čistotu ve městě. Vzniká, abychom nezodpovědné majitele psů naučili zodpovědnosti,“ zdůvodnil primátor Jaroslav Vymazal.

„Určité období budeme přestupky tolerovat. A i potom budou strážníci majitelům psů většinou domlouvat,“ vzkázal ředitel městské policie Jan Frenc.

„Nechceme nikoho buzerovat, například babičku, která psa uváže před obchodem a zvíře je v klidu. Dosud ale nemáme páky na řešení takových případů, kdy je pes uvázán před restaurací bez dozoru i pět hodin v tahu. Nebo na to, když v Rendlově dvoře směrem k rybníku Borovinka psi obtěžovali zhruba čtyři desítky osob,“ dodal Jan Frenc.

Někteří jihlavští zastupitelé chtěli na zasedání v úterý vyhlášku zpřísnit. Nesouhlasili třeba se zařazením Heulosu a Skalky. „Zůstává odpovědnost majitele. Alespoň v těsné blízkosti paneláků by ale neměl být volný pohyb psů povolen,“ doporučil zastupitel za KSČM Pavel Šlechtický s tím, že ve jmenovaných lokalitách se hojně pohybují děti.

Cyklostezky nebrali v potaz

Zastupitel za ODS Ladislav Urban navrhoval vypustit lokality, kterými procházejí cyklostezky. Ani tento návrh však neprošel. Lokality nebudou ani označeny tabulkou.

V předpisu naopak je ustanovení, které zakazuje ponechávat psa připoutaného za vodítko k odpadkovým košům, květináčům, sloupům veřejného osvětlení nebo stromům.

Dodržování vyhlášky budou kontrolovat strážníci městské policie. Počet psů v Jihlavě je odhadován zhruba na sedm tisíc kusů. Řádnou známku má necelých 3300 zvířat.

Kam se psem?

Pouze v těchto lokalitách bude od srpna v Jihlavě povolen volný pohyb psů:

Hellerův rybník (u sídliště Na Dolech)
Nad tunelem (u sídliště Za Prachárnou)
U kurtů (tenisových)
park Keťásek (nedaleko autobusového nádraží)
Skalka, parčík a ještě jeden vyhrazený prostor u hlavního nádraží
lesopark Velký Heulos
lesopark Malý Heulos

Zdroj: Magistrát města Jihlavy

Kompletní znění Vyhlášky ve formátu DOC ke stažení zde!