„Projekt je hotov, pozemky vyřízené. A když mi na jihlavské radnici řekli, že nejsou peníze, i ty jsem sehnal. Existují dvě skupiny investorů, jedna z Brtnice a jedna z Jihlavy,“ poznamenal jeden z iniciátorů projektu, tesař Karel Klouda.

Pozemek je k mání

Přesto se nic neděje. Město nechce investovat, ani pronajmout pozemek, který lze získat od sousedního Rančířova.

„Skanzen není pro město prioritou. Nyní tam investice neplánujeme,“ vzkázal náměstek primátora Radek Vovsík.

„Byl by to takový hornický disneyland,“ zaznělo v kuloárech na radnici. To je asi důvod, proč projekt možného lákadla pro turisty „spí“.

„Za pronájem jsme nechtěli nic. Jen jsme informovali Jihlavu, že na pozemku budeme muset provádět nařízenou těžbu,“ připomněl místostarosta Rančířova Jaroslav Pech.

„Pan Klouda nám toho nasliboval. Městskou hromadnou dopravu, příjmy do obecní pokladny, asi to byly nesmysly…,“ podotkl ovšem Pech.
„Na dopravním podniku mi řekli, že jednu z linek protáhnou do Rančířova,“ opáčil Karel Klouda. „Investoři chtějí jen pozemky za symbolickou cenu a aby město udělalo celé stavební řízení,“ dodal.

V Ráji by mimo jiné vznikla expozice o historii dolování stříbra. Obnovena by tam byla po letech i restaurace. Šlo by o soukromou investici do 60 milionů korun.

Město zato dává přednost dvěma jiným lokalitám – vrchu Rudný a Rounku.

Jaké lokality dostaly přednost?

Blíže než k hornickému skanzenu v Ráji je k miniskanzenům u vrchu Rudný a na Rounku. „Proč investovat na Rounku, který leží až u Rantířova? Tamní kutiště je na pozemku města Jihlavy a je dost zachovalé,“ vysvětlil Jan Šustr ze Správy jihlavského podzemí.

Vizí je, že by tam i na Rudném vznikla výletní místa, kde by zájemci mohli vidět repliky budov nebo zařízení ze 13. až 14. století. „Ať už budovy, ve kterých se pracovalo, nebo ve kterých havíři žili. Případně těžební vrátky,“ doplnil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Vrch Rudný je kutiště dlouhé 400 metrů. Sleduje žílu táhnoucí se od východu k západu, je zde 25 obvalů (vznikajících propadnutím starého hornického díla). Ze štoly zůstal zachovaný tři metry dlouhý výkop. Vodní náhon, dnes suchý, existuje v celém svém průběhu, přerušen pouze lesními stezkami a sjezdovkou. Funguje naučná hornická stezka.


Lokalita Rounek je středověké kutiště, jedno z nejstarších u Jihlavy. Je tvořené 40 dochovanými jámami. Vzácně dochovalou částí je kutaná šachta o čtvercovém půdorysu o straně 1,5 metru.


• 20 až 30 metrů štoly by někdy v budoucnosti mohlo být i přístupných
• když si nechal jihlavský magistrát zanalyzovat možnost získání evropských dotací na jednotlivé projekty, označily jednotlivé odbory i lidé z vedení radnice akci „Hornický skanzen“ písmenkem D. Co se pod tím skrývá? „Projekt je důležitý, ale má významná rizika, například majetkoprávní vztahy.“ Projekt se stal prioritou až pro roky 2010 – 2013. To už ale na radnici může vládnout jiná garnitura.