„Sedmičky přece nosí štěstí,“ znělo shodně z úst většiny sobotních snoubenců, když se jich reportéři Deníku ptali, proč právě sedmého sedmý.

Těch, kteří sedmičkám věří, se našly desítky. Jihlava zaznamenala 14 sňatků, oddávalo se v barokní i v gotické síni, tři svatby proběhly v kostele sv. Jakuba.

Na polenském zámku si své ano řeklo devět párů a ve Žďáře nad Sázavou dokonce 23 snoubenců. Páry stejného pohlaví se pod čepec nehnaly. Ve výjimečném datu nebylo uzavřeno ani jediné registrované partnerství.

 

Numerologové sedmičce nefandí

„Sedmička sama o sobě znamená velkou změnu. Tři sedmičky v řadě nejsou pro vztah dobré, taková láska by mohla rychle vyprchat,“ pověděla numeroložka Světlana Ivanovová. „Žádné svatební datum nemůže zaručit štěstí, důležitější jsou spíš čísla narození daného páru,“ dodala. Kdyby měla datum doporučit ona, přikláněla by se k mnohem méně oblíbené třináctce.

 

Šťastné rituály

Svatebčané se ovšem nedostatku štěstí bát nemusí. Tradiční česká svatba s sebou přináší mnoho rituálů, které mají zajistit spokojenost.

„Budeme pro štěstí rozbíjet talíř nebo skleničku,“ přiznala nevěsta Jana. Když po ní svatebčané házeli rýži, možná ani netušila, že obiloviny jsou po staletí symbolem bohatství.

„Podle pověr jsem pro své štěstí udělala maximum, mám na sobě něco nového, něco starého, něco půjčeného a něco modrého,“ připomněla další ze šťastných tradic nevěsta.

Také jablka na svatební hostině jsou zapomenutým symbolem, jádřinec značil v minulosti plodnost a hojnost.

Ať už se tedy pár bere v jakémkoli datu, když je to z lásky a s trochou tradičních zvyků, nemusí se nedostatku spokojenosti bát.