„Nepřivezla jsem žádné definitivní řešení. Mým úkolem bylo zjištění konkrétní situace. Konečné rozhodnutí padne na zasedání vlády 30. září. Já se budu snažit všechno sladit tak, aby řešení bylo přijatelné pro všechny strany. Konečný verdikt je však politické rozhodnutí,“ zkonstatovala celou současnou situaci kolem budoucnosti letiště ministryně.

Podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka je stoprocentně jisté jen to, že na základně zůstanou letečtí návodčí a cvičné letouny L-39.

Pokud se do Náměště nepřesunou vrtulníky z Přerova, budou tam dislokované některé útvary vzdušných sil, řekl. "Jsem tu proto, abych ujistila, že náměšťská základna je a i do budoucna zůstane elitní součástí armády ČR. Je to základna, do které bylo investováno velmi mnoho peněz, a to jak z rozpočtu ČR, tak NATO, což je velmi vážná věc na to, aby se hazardovalo s její budoucností," řekla Parkanová novinářům. Poznamenala, že podle expertů NATO v Česku dvě vojenská letiště plně stačí, tedy Čáslav a Náměšť.

"Paní ministryně nám oznámila, že letecká základna zůstává, práce meziresortní komise pokračuje. Řekla nám v podstatě to, co už víme. Na otázku, co zde bude provozováno, jsme se odpovědi nedočkali," řekl starosta města Vladimír Měrka.

Do rozvoje vojenského letiště v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku stát a NATO od roku 2002 investovaly téměř dvě miliardy korun. První etapa přijde na 3,7 miliardy. Letos se na ni měly stěhovat vrtulníky z Přerova, Topolánkova vláda ale loni naplnění armádní koncepce pozastavila. Rozhodovat o něm bude až po prázdninách.

Ministerstvo obrany, dopravy a pro místní rozvoj zkoumají, zda může vrtulníková letka zůstat v Přerově. Podle starosty Měrky by modernizace letiště v Přerově a jeho adaptace na vojensko-civilní přišla na zhruba 5,8 miliardy korun. Pokud vláda armádní koncepci nenaplní, zřejmě se na Náměšťsku zvýší dnes jedenáctiprocentní nezaměstnanost.

Podle koncepce by mělo na letišti pracovat 1500 lidí, nyní jich je asi třetina. Pokud se náměšťská základna stane logistickým zázemím pro letouny NATO, mohl by počet nynějších zaměstnanců klesnout na polovinu.

Starostům obcí v okolí letiště vadí, že s nástupem každého nového ministra se mění koncepce armády. V roce 2002 měli být náměšťští piloti špičkou českého letectva. Základna jako první zahájila profesionalizaci. O rok později oznámil nový ministr obrany Miroslav Kostelka její zrušení, za další dva roky ale informoval, že do přestavby budou investovány stovky milionů korun.

Základna v Náměšti má od června nového velitele. Je jím třiačtyřicetiletý Libor Štefánik. Do funkce byl jmenován poté, co ukončil studium na elitní vojenské škole Air War College v USA. Základna se podle něj nadále stavebně a organizačně chystá na přesun vrtulníků z Přerova. Pokud vláda podle něj rozhodne jinak, tak bude v Náměšti jiný útvar.

Současně je na základně deset cvičných letounů L-39 Albatros a přibližně 500 zaměstnanců.

V první etapě modernizace, jež letos skončí, se kromě jiného vybudovala stání pro letouny, včetně dvou nových pro vybíjení a nabíjení munice, či záchytné systémy letounů. Do země se položily kilometry telekomunikačních a optických kabelů. Dokončuje se modernizace muničního skladu, výstavba hangáru na údržbu techniky, sklady leteckých pohonných hmot nebo stanice biologické ochrany letiště včetně psince. Staví se ubytovna, zprovozněna bude automatická telefonní ústředna a komunikační informační systémy. Hotovo je oplocení letiště a dokončuje se hlavní vchod. Do roku 2010 by měl stát v dalších dvou etapách do letiště investovat více než dvě miliardy korun.