Výprava navštívila bezmála desítku pivovarů a do sbírky ochutnaných vzorků piva přibylo dvacet nových zápisů.

„Šplhali jsme do kopce asi pět kilometrů a pivovar Slezan v Leskovci u Opavy měl zavřeno, nikde nikdo. Až večer přišel sládek a ukázal nám provoz se vším všudy. Jsou to unikátní pivovárky, smontované doma na koleně, ale pivo vaří fantastické,“ přiblížil Martin Povýšil, plánovač SPT.

Potvrdil Deníku, že za bezmála deset let existence získal spolek po republice slušné jméno. „Bez problémů nás nechají vyspat třeba v pivovarské hospodě a nikdo se nebojí. Jejich přístup je skvělý, protože nás spojuje společný zájem o pivo,“ doplnil Povýšil.

„Ve všech pivovarech nás provedli po provozu. Třeba v minipivovaru Koníček ve Vojkovicích se nám věnovali, dali dobré pohoštění a nocleh. Na jaře Koníček získal „čtrnáctkou“ Ryzák stříbro v celonárodní soutěži piv,“ podotkl člen spolku Zdeněk Kousal.

Svaz pivních turistů na vlastním webu sptjihlava.wz.cz mimo jiné prezentuje na tisícovku ochutnaných piv českých, evropských i ze světa, mnohdy z exotických zemí.

Republikový unikát a pravý poklad spolku je „degustovníček.“ Do omšelého sešitku si možná největší tuzemský odborník z řad laické veřejnosti zapisuje ochutnaná piva. „Bude tam kolem 1500 zápisů opravdu ochutnaných piv,“ přiblížil autor originálního dokumentu Vlastimil Novotný, známý v tuzemsku jako Moris.

V polovině září spolek cestuje do Maďarska navštívit jižní sousedy. Mezinárodní konferenci přátel piva v Uhřínovicích proto odloží.