„Nejhorší ze všeho by byl výskyt ptačí chřipky přímo v zoologická zahradě. Dál se velmi obáváme zhoršení nákazové situace a vyhlášení přísných veterinárních opatření. Nutnost stěhovat ptáky do uzavřených prostor, které zatím ještě ani nemáme k dispozici, by byla zdrcující. Také vakcinace ptáků by nám přinesla hodně nepříjemného,“ shrnula pro Deník ředitelka jihlavské zoo Eliška Kubíková.

Jihlavská zoo dostala od veterinářů v těchto dnech výjimku. Může ptáky nechat pod širým nebem za předpokladu, že zajistí krmení a vodu k pití pod střechou.

„Ptáci v zajetí musí potravu dostávat tak, aby ji volně žijící opeřenci nemohli kontaminovat. Pod přístřeškem nemůže dojít k infekci vody ani potravy,“ potvrdil ředitel Krajské veterinární správy Jihlava Jiří Šulc.

Odborníci všech zahrad v tuzemsku se obávají očkování ptáků, které by mnohé opeřence mohlo ohrozit na životě. Bylo by třeba je několikrát odchytit k vlastnímu očkování a k testům.

To by zvlášť u některých druhů mohlo vyvolat silný stres, jenž může vést až k úhynu. A to nemluvím o poranění během odchytu,“ upřesnila ředitelka jihlavské zahrady.

Také v zoo ve Dvoře Králové mají obavy z vakcinace. „Očkování se bojíme ze stejných důvodů jako v Jihlavě. Navíc vakcína vytváří v těle protilátky. Ty třeba při prodeji potvrdí, že se pták dostal do styku s infekcí, a pak jsou další jednání velmi obtížná,“ podotkl Miroslav Špráchal, zástupce ředitele královédvorské zoo. Ta chová na 800 ptáků ve 130 druzích.

„V Jihlavě chováme bezmála 200 ptáků ve 35 druzích, ale i tak by odchyt, nebo dokonce stěhování byly dost dramatické,“ předpokládá Eliška Kubíková.

Jihlavská zoo má pro krizovou situaci s nutností ptáky schovat pod střechu předběžně vytipovaný objekt v někdejším vojenském autoparku Pístov.