Jak je na tom Jihlavsko? Krajská hygienická stanice monitoruje v současnosti osm vodních ploch. Největší luxus nabízí Velký Pařezitý rybník, ležící v katastru obce Řásná. Nedaleko od vody se nachází výborně vybavený autokemp s parkovištěm, hřištěm, občerstvením a sociálním zařízením.

„Pokud se rozhodnete zdržet přes noc, k dispozici je 90 stanovacích ploch, 38 stání pro karavany a 48 chatek,“ upřesnil Eduard Jackwerth, jednatel společnosti, která kemp provozuje. Samotný rybník se může pochlubit dlouhodobě nejčistší vodou na Vysočině. Sinice se zde nevyskytují ani v pokročilém létě.

V těsném závěsu, co se vybavení týče, je Pávovský rybník. „Náš autokemp nabízí ubytování se sprchami a WC, několik hřišť, tenisové kurty, občerstvení, půjčovnu loděk a dostatek parkovacích ploch,“ uvedl recepční Martin Marek. Kvalita vody je zde o poznání horší. Snížená průhlednost byla zaznamenána již minulý týden.

Třetí místo si v hodnocení vybavenosti odnáší polenské Peklo. Téměř šestnáctihektarový rybník byl v červenci loňského roku po dvouletém odbahnění znovu napuštěn. Parkovat můžete pohodlně v centru Polné. Cesta k vodě vám bude trvat necelých 10 minut. „Ohrazená pláž je vybavena chemickými záchodky, dětským koutkem se skluzavkami a pískovišti, půjčovnou loděk a moderním sportovištěm s lezeckou stěnou,“ popsala jedna ze zaměstnankyň. Kvalita vody bývá přijatelná i v pokročilém létě.

Nekvalitní voda a chybějící služby

Restauraci, upravený vstup do vody a toalety nabízí Okrouhlík. Kvalita vody zde ovšem bývá tragická. V letošním roce lze očekávat masivní výskyt sinic a zakvetlou hladinu, protože v rybníku je udržován nízký stav vody.

S horší průhledností vody a nedostatkem poskytovaných služeb musí počítat návštěvníci příměstské Borovinky. Chybí zde parkoviště, toalety i možnost občerstvit se.

Travnatá pláž, vynikající stav vody bez sinic a absence provozovatele, to je situace dalších tří rybníků na Jihlavsku. Rybník Nadymač u Janštejna má sice vybudované šatny a hygienické zařízení, ale v současnosti se o ně nikdo nestará. Občerstvení lze zakoupit v prodejnách v Horních Dubenkách a Janštějně.

Podobné je to u Černého rybníka mezi Větrným Jeníkovem a Smrčnou a na Malém Pařezitém u Řídelova. I zde nekoupíte pouze v obecním obchodě s omezeným víkendovým provozem. Parkovat u posledních tří jmenovaných rybníků můžete jen na příjezdových cestách.