Generální oprava téměř 100 let starého hudebního nástroje bude stát 420.000 korun a římskokatolická farnost tolik peněz nemá, řekl starosta městyse Václav Venhauer.

Bude vyhlášena veřejná sbírka a v srpnu se bude konat benefiční koncert. Na náměstí se rozezní i Mozartovo Requiem. Na opravu varhan se lidé skládají také v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku.

Varhany v libickém kostele svatého Jiljí postavil v roce 1914 Josef Veselý z Kutné Hory. "Jsou kompletně napadeny červotočem a neladí," uvedl starosta.

Podle znalců lze zatím zachránit téměř všechny díly. Oprava potrvá dva roky. Nástroj bude nyní rozebrán a odvezen do odborné dílny v Olomouci, na své místo se vrátí v příštím roce. Pak by měl bez potíží sloužit dalších 60 let.

Kraj Vysočina již na libické varhany slíbil 62.000 korun a městys 41.000 korun, věřící potřebují letos sehnat dalších asi 100.000 korun. Stejná částka bude potřeba v příštím roce. Královéhradecká diecéze se na platbách podílet nebude. Na opravy varhan prý kvůli nedostatku peněz nepřispívá nikde. Benefiční koncert se v Libici uskuteční 18. srpna.

V Přibyslavi se na jaře uskutečnilo několik benefičních koncertů, veřejná sbírka stále probíhá. Odbornou pomoc potřebují přes 100 let staré varhany v nedalekém Žižkově Poli, oprava bude stát asi 100.000 korun. Následovat by měly práce na podstatně větším nástroji v barokním kostele Narození svatého Jana Křtitele v Přibyslavi. Náklady na jejich renovaci se odhadují od 500.000 korun do jednoho milionu korun.