„Nejdříve mi někdo otrávil nejlepší dojnici. Tři dny poté jsem tam našel další dvě umírající kozy. Muselo se jednat o otravu. Všechna zvířata měla pěnu u tlamy a svíjela se v křečích. Kdyby to bylo z jídla, lehlo by přece celé stádo,“ domníval se chovatel, který již zalarmoval i policisty.

Bez pitvy žádné vyšetřování

Jejich mluvčí telefonát potvrdila. „Poslali jsme tam hlídku. Ta po ohledání místa majiteli doporučila, ať dá vědět veterinářům a na každý pád nechá neprodleně provést pitvu všech uhynulých zvířat. Pokud ta prokáže otravu, okamžitě zahájíme vyšetřování. Dosud však žádné výsledky v rukou nemáme,“ podotkla Hana Kotková.

Chovatel se údajně předat těla k pitvě nechystá. Důvod? „Takový rozbor stojí spoustu peněz. Na to prostě nemáme,“ rozhodil rukama invalidní důchodce, který má s farmou plnou zvířat už tak hromadu starostí.

Zároveň ale předložil další důkaz o lidské zlovůli, která jej zabolela ještě více. „Někteří lidé jsou fakt zrůdy. Motorkáři mi přibližně před čtrnácti dny nahnali do rybníka slepou kobylu, která se v něm utopila. Ta pro mě znamenala opravdu hodně. Když jsem se jí téměř utýrané ujal, potácela se na samé hranici přežití. Pak se uzdravila a ti syčáci jí udělají tohle. Sama by tam nedošla, vždycky se přece držela ostatních koní,“ zavrtěl Váňa nevěřícně hlavou.

Na asanaci místo do země

Chovatel měl původně v plánu uhynulé kozičky pochovat přímo na svém pozemku. Veterináři, kteří Váňovu farmu rovněž navštívili a vznesli proti tamním podmínkám několik výtek, ale mínili jinak.

„Majitel zvířat musí zajistit jejich neškodné odstranění. U přežvýkavců, mezi něž kozy nepochybně patří, není jiné cesty,“ upozornil ředitel krajské veterinární správy Jiří Šulc. „Tak je odvezu do asanačního ústavu,“ souhlasil smířeně Ladislav Váňa.