Děti si naopak konečně začaly užívat prázdnin. Podle předpovědí nás horké dny čekají minimálně do středy.

Nejhůře nesou změny počasí lidé pracující venku. „Sice máme polední pauzu, ale i tak je práce v tomto počasí vyčerpávající,“ uvedl Ladislav Šuprič, dělník, pracující ve výkopu. „Snažíme se alespoň hodně pít, když už to máme od zaměstnavatele zadarmo,“ dodal.

Většina rozumných zaměstnavatelů se snaží dělníkům pomoci. „Naši zaměstnanci mají k dispozici vodu a v případě, že teplota na pracovišti přesáhne limit nastavený hygienou, vyhlásíme zdravotní pauzu,“ uvedla Kateřina Grimová, mluvčí společnosti Bosch Diesel.

 

Trpí lidé i zvířata

Teplota trápí také obchodníky s potravinami. „Ovoce i zelenina se v horku rychleji zkazí, musíme ji vyhazovat a přijdeme o tržbu,“ shodují se zelináři na jihlavské městské tržnici.

K opatrnosti při výběru jídla vyzývají i lékaři. Nedoporučují konzumaci salátů s majonézou, obložených chlebíčků a také neopatrný nákup zmrzliny.
Stejně jako lidé, bojují s vedrem také zvířata. „Krávy teď také trpí, musíme jim zajistit stín a dostatek vody, jinak by jim hrozilo přehřátí,“ vysvětlila zootechnička Jana Coufalová. „Při přetrvávajících vedrech lze očekávat pokles produkce mléka,“ dodala.

Zmrzlináři si mnou ruce

Spokojený úsměv přinesly slunné dny nejen dětem, ale také provozovatelům kempů, koupališť a zmrzlinářům. „Denně prodám i 300 zmrzlin, počasí mi přeje,“ usmála se Anna Křivánková, prodavačka zmrzliny v areálu Vodního ráje.

O zákazníky v posledních dnech rozhodně nemá nouzi. Podle statistik aquaparku se tam jen za neděli vystřídalo 3300 návštěvníků. „Počasí je super, teplo mi vůbec nevadí, aspoň se můžu celý den koupat,“ uzavřel malý plavec Honzík a zmizel na skluzavce.