Vedení A.S.A. na úterý pozvalo novináře, aby veřejnost seznámili s úklidem skládky po protestech občanů a nedávném požáru se zásahem tří hasičských vozů.

Představitelé občanského sdružení Zvony 2007 tvrdí, že A.S.A. dělá všechno pro to, aby skládka dostala zelenou a po jejím rozšíření se tam odpad dál ukládal.

„Svahy skládky jsou dotvarovány a překryty zeminou. Úpravou splnila A.S.A. poslední bod petice „Vyskytenský Říp, aby bylo líp,“ uvedla mluvčí A.S.A.

Gabriela Pánková. Nad rámec dohody se zastupiteli obce, petičním výborem a občany se firma zavázala do konce srpna k rekultivaci skládkových svahů s ozeleněním.

A.S.A. uklízí svahy

„A.S.A. uklízí, jako by měla skládku zavřít, ale to je asi jen zdání. Probíhá ekologický audit EIA o vlivu skládky na životní prostředí a výsledek hned tak nebude,“ přiblížil Lubomír Jonáš z o.s. Zvony.

„A,S.A. skládku nebude rekultivovat celou. Když se podíváte na stranu odlehlou od silnice, vidíte téměř kolmou stěnu a tam chtějí podle všeho napojit rozšíření skládky, padne-li pro ně příznivé rozhodnutí,“ uvedla pro Deník předsedkyně o.s. Zvony Darina Čermáková.

Podle starosty Vyskytné Vítězslava Vyvíjala dnes nikdo neví, zda na rozšířenou skládku budou dál navážet vozy tuny odpadků, nebo ji rekultivace včlení do krajiny.

„Co slíbili, dělají, skládka je uklizená. Studie EIA probíhá na ministerské úrovni, v úterý máme schůzku s představiteli A.S.A. a sdružení Zvony. Nemohu odpovědět, jak se k tomu postaví obyvatelé a zastupitelé,“ upřesnil Vyvíjal.

A.S.A. čelí řadě obvinění, mimo jiné z přerušení drenážního potrubí pod skládkou, aby nebylo možné odebírat vzorky vod. Společnost tvrdí, že všechny nedostatky jsou odstraněny.