Akce Balony nad Telčí se bude konat už pojedenácté. Za tu dobu se stala součástí nabídky společenských a kulturních událostí a našla si své příznivce nejen mezi místními obyvateli, ale i mezi návštěvníky města, řekla mluvčí telčské radnice Věra Peichlová.

Lety začnou v závislosti na počasí v pátek před 06:00. Balony by měly létat přibližně do 09:00, poté vzlétnou zase až večer po 19:00. Posádky budou startovat ze zámeckého parku a z nejbližšího okolí města.

Pro diváky je připravena anketa, v níž lze vyhrát let balonem pro jednu osobu. Anketní lístky diváci najdou v městském informačním středisku na náměstí. "Výherce vylosujeme v sobotu v 18:30 na náměstí. Ještě téhož večera si bude moci prohlédnout Telč z ptačí perspektivy," dodala Peichlová. Další zájemci si budou moci koupit letenku.

Podle ředitelky akce Petry Stejskalové z brněnské společnosti Aviatik Servis se v Česku balonovému létání jako piloti a členové posádek věnuje několik stovek lidí. "Není to levná záležitost, pořízení balonu vyjde nejméně na jeden milion korun, k tomu přibudou další provozní náklady, nezbytné je dobré terénní auto," řekla Stejskalová.

S rostoucí životní úrovní se však podle ní počet lidí, kteří se věnují balonovému létání, stále zvyšuje. "Ve sportovním létání patříme k úspěšným zemím, na evropských a světových šampionátech se čeští letci umisťují v první desítce," uvedla Stejskalová.

Podobných akcí se podle ní v Česku pořádá několik, Telč je však pro balonové letce atraktivní. "Máme dobrou spolupráci s radnicí, je možné létat všemi směry a navíc na město je pěkný pohled z výšky," dodala Stejskalová.

Program letů:

pátek 20. 7. 6.00 - 9.00 ranní let
pátek 20. 7. 19.00 - 21.00 večerní let
sobota 21. 7. 6.00 - 9.00 ranní let
sobota 21. 7. 19.00 - 21.00 večerní let
neděle 22. 7. 6.00 - 9.00 ranní let