„Hasiči mají smůlu, musí nosit pracovní kombinézu za každého počasí,“ uvedla Denisa Vrbová, mluvčí jihlavských hasičů. „Není to ničí výmysl, ale výstrojní řád, který musí požárníkům zajistit bezpečí i na úkor pohodlí,“ vysvětlila.

Podobný osud mají státní policisté. „Uniforma s čepicí a dlouhými kalhotami je stanovena zákonem,“ potvrdila Jaroslava Slavíková, mluvčí policie. Zvláštní je, že v zemích jako Francie a Itálie nosí policisté krátké nohavice bez problémů. Přitom letní teploty na našem území se oproti nim o mnoho neliší.

Také úbor řidičů autobusů a průvodčích ve vlaku je dost možná zbytečným přežitkem. „Oblek by měl zdraví chránit, ale u nás je to, mám pocit, naopak,“ uvedl jeden z řidičů, který nechtěl být jmenován. Většině cestujících by přitom řidiči v krátkých kalhotách nevadili.

Poštovní doručovatelé a pracovníci rychlé záchranné služby se úprav oblečení dočkali v minulých letech a nemohou si je vynachválit.

Samostatnou kapitolou jsou pracovníci bezpečnostních agentur, pro které neexistují oficiální směrnice, takže je majitelé agentur určují sami. „Polokošile nebo tričko, letní dlouhé kalhoty a kanady jsou pro naše strážce povinné,“ uvedl Petr Honsa ze společnosti Patrol Holding. „Muži musí překonávat terénní překážky, takže jde především o jejich ochranu,“ dodal.